((اجتماعی ((ولایت = امنیت اجتماعی— سیاسی— مذهبی ولایت =امنیت تا زنده ایم رزمنده ایم رهسپاریم با ولایت تا قیامت جان نثاریم بر ولایت تا شهادت tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com 2019-07-19T20:06:04+01:00 mihanblog.com تقویت خط حمله ارتش سرخ : 2019-07-19T11:56:23+01:00 2019-07-19T11:56:23+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7159 اسماعیل روحی مذاکرات ادامه داردآقای گل صربستان در خط حمله پرسپولیسبه نظر می‌رسد پرسپولیسی ها به گزینۀ مورد نظر برای خط حمله رسیده‌اند و مهاجم جدید این تیم از اروپای شرقی خواهد آمد.قدس آنلاین: یک سایت بوسنیایی  از حضور نرمین هاسکیچ در پرسپولیس در آینده نزدیک خبر داد.informer نوشت: نرمین هاسکیچ مهاجم با تجربه و ۳۰ ساله تیم ملی فوتبال بوسنی در حال حاضر در تیم رادینسکی صربستان بازی می‌کند و این تیم در رقابت‌های انتخابی در اروپا کار خود را شروع کرده است ولی به زودی بهترین مهاجم این تیم یعنی هاسکیچ این ت

مذاکرات ادامه دارد

آقای گل صربستان در خط حمله پرسپولیس

به نظر می‌رسد پرسپولیسی ها به گزینۀ مورد نظر برای خط حمله رسیده‌اند و مهاجم جدید این تیم از اروپای شرقی خواهد آمد.
هاسکیچ


قدس آنلاین: یک سایت بوسنیایی  از حضور نرمین هاسکیچ در پرسپولیس در آینده نزدیک خبر داد.

informer نوشت: نرمین هاسکیچ مهاجم با تجربه و ۳۰ ساله تیم ملی فوتبال بوسنی در حال حاضر در تیم رادینسکی صربستان بازی می‌کند و این تیم در رقابت‌های انتخابی در اروپا کار خود را شروع کرده است ولی به زودی بهترین مهاجم این تیم یعنی هاسکیچ این تیم را ترک می‌کند.

باشگاه پرسپولیس ایران خواهان به خدمکت این بازیکن است که فصل قبل توانست در لیگ صربستان عنوان آقای گلی در این لیگ را با به ثمر رساندن ۲۴ گل به دست بیاورد و در تیم منتخب فصل نیز قرار گرفت.

او قرار است بعد از بازی تیمش در انتخابی لیگ اروپا برای حضور در پرسپولیس پاسخ نهایی خود را به مسئولان ایرانی اعلام کند. 

برخی اخبار حاکی است مذاکرات رو طرف برای رسیدن به مبلغی که رضایت طرفین را جلب کند ادامه دارد چرا که مبلغ اولیه پیشنهادی پرسپولیس نتوانسته است هاسکیچ را راضی کند.

]]>
قدس آنلاین: سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح اعلام کرد: 2019-07-19T11:53:29+01:00 2019-07-19T11:53:29+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7158 اسماعیل روحی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح:ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی برخاسته از توهم ترامپ استسخنگوی ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، ادعای روز گذشته رئیس جمهورآمریکا در خصوص سرنگونی پهپاد ایرانی را تکذیب کرد.قدس آنلاین: سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح اعلام کرد: بر خلاف ادعای واهی و برخاسته از توهم ترامپ، تمامی پهپادهای متعلق به جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز از جمله پهپاد مورد نظر رئیس جمهور آمریکا پس از انجام ماموریت شناسایی و کنترل برنامه ریزی شده به سلامت به پای

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح:

ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی برخاسته از توهم ترامپ است

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، ادعای روز گذشته رئیس جمهورآمریکا در خصوص سرنگونی پهپاد ایرانی را تکذیب کرد.
سردار شكاری


قدس آنلاین: سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح اعلام کرد: بر خلاف ادعای واهی و برخاسته از توهم ترامپ، تمامی پهپادهای متعلق به جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز از جمله پهپاد مورد نظر رئیس جمهور آمریکا پس از انجام ماموریت شناسایی و کنترل برنامه ریزی شده به سلامت به پایگاه‌های خود بازگشته‌اند و هیچ‌گونه گزارشی دال بر مقابله عملیاتی ناو  یواس‌اس باکسر آمریکایی گزارش نشده است.

سردار شکارچی اینگونه اظهارات بی پایه رئیس جمهور آمریکا را در راستای ایجاد التهاب و ناامن سازی منطقه مهم خلیج فارس و آب‌راه استراتژیک تنگه هرمز تلقی و اظهار کرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران همواره با هوشیاری کامل و بر طبق موازین بین المللی، ماموریت قانونی حراست، کنترل و مراقبت از امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز را وظیفه قانونی خود می‌دانند.

]]>
آیت الله محمد امامی کاشانی در خطبه های نمازجمعه : 2019-07-19T11:51:02+01:00 2019-07-19T11:51:02+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7157 اسماعیل روحی خطیب نمازجمعه تهران:هیچ زمانی آمریکا مانند امروز ذلیل و بی ارزش نشده بودخطیب نمازجمعه تهران گفت: دشمن کشور را از لحاظ اقتصادی اخلاقی و سیاسی در فشار انداخته است؛ این یک تکلیف است که به امام زمان خود گزارش دهیم.قدس آنلاین: به گزارش ایسنا، آیت الله محمد امامی کاشانی در خطبه های نمازجمعه این هفته تهران اظهار کرد: انسان برای سیر به سوی خدا به سوی خداشناسی در مراتب اسما الحسنی سیر می‌کند تا به خدا برسد و پس از آن به سمت خدمت به خلق خدا حرکت می‌کند. سیر به پرودگار و برگشت برای خدمت به خلق خدا کسی می‌خ

خطیب نمازجمعه تهران:

هیچ زمانی آمریکا مانند امروز ذلیل و بی ارزش نشده بود

خطیب نمازجمعه تهران گفت: دشمن کشور را از لحاظ اقتصادی اخلاقی و سیاسی در فشار انداخته است؛ این یک تکلیف است که به امام زمان خود گزارش دهیم.
آیت‌الله امامی کاشانی


قدس آنلاین: به گزارش ایسنا، آیت الله محمد امامی کاشانی در خطبه های نمازجمعه این هفته تهران اظهار کرد: انسان برای سیر به سوی خدا به سوی خداشناسی در مراتب اسما الحسنی سیر می‌کند تا به خدا برسد و پس از آن به سمت خدمت به خلق خدا حرکت می‌کند. سیر به پرودگار و برگشت برای خدمت به خلق خدا کسی می‌خواهد تا صفات خدا و نبوت انبیاء را ترسیم و تبیین کند و آن کسی باید باشد که از نظر علم آگاه به وحی باشد.

وی ادامه داد: اگر این آگاهی بود آنگاه می‌تواند دین خدا درست تبیین شود، لذا موضوع رهبری در دین مسئله اساسی است و این است که گفته می شود زمین از حجت خدا خالی نیست.

امامی کاشانی افزود: دشمن کشور را از لحاظ اقتصادی اخلاقی و سیاسی در فشار انداخته است؛ این یک تکلیف است که به امام زمان خود گزارش دهیم. البته دست اندرکاران و مسئولان کشور این تکلیف دارند که مسائل اداری خود را به امام زمان عرضه کرده و گزارش دهند.

وی سپس ادامه داد: آنها باید وقت و زمان خود را به آن حضرت عرضه کنند و ببینند که آیا امام عصر (عج) راضی است که این میز و صندلی باشد یا خیر، آیا این امام راضی است که فلان مسئول سرکار باشد یا خیر؟ آن هم مسئولی که سستی و سهل‌انگاری می‌کند و به مشکل مردم توجه ندارد، مسئولی که راه‌های حل  را دنبال نمی‌کند.

خطیب نمازجمعه تهران تاکید کرد: اینجاست که رهبری الهی و توجه به امامت مفهوم پیدا می کند.

وی در  ادامه به عهد شکنی اروپا و آمریکا در برجام اشاره کرد و گفت: اروپا به تعهداتی که داشت عمل نکرد، اروپا به عنوان طرف قرارداد، موارد زیادی را متعهد شده بود از جمله موضوع نفت، ارتباطات بانکی و مسائل دیگر اما به هیچ کدام از آنها عمل نکرده است.

امامی کاشانی خطاب به دولت آمریکا گفت: آمریکا هم در تعهد خود عهدشکنی کرد و سرنوشت ملت آمریکا را از خجالت به ذلت پیش انداخت؛ هیچ زمانی آمریکا مانند امروز ذلیل و بی ارزش نشده بود.این‌ها کلان به دنیا نگاه نمی‌کنند، نگاهشان سراسر توهین و تحقیر است، نه آمریکا و انگلیس و نه آل‌سعود به دنیا توجه نمی‌کنند و این چنین خود را پست و فرومایه کردند؛ آنها به قراردادها و پیمان هایشان عمل نکردند.

وی ایران را متعهد به برجام خواند و گفت: دولت جمهوری اسلامی اعلام کرد که ما در برجام تعهداتمان را کاهش می‌دهیم، 60 روز هم مهلت داد همانطور که در نامه وزیر امور خارجه کشورمان آمده است ما مهلت هم دادیم و اما طرف مقابل هیچ کاری نکرد. آنگاه آنها اکنون ببینند که چرا ایران به تعهدات خود عمل نمی کند.
 وی گفت: عجیب است که تعهدات ایران بر پایه تعهدات شما بود. این سقف روی دیوار و ستونی باید باشد که آن ستون تعهدات شماست، شما به آنها عمل نکردید.

امامی کاشانی با اشاره کاهش تعهدات برجامی ایران،‌ خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی یک حرکت قانونی کرد و این حرکت چیزی است که دنیا هم آن را قبول دارد.

وی سپس با اشاره به توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس خاطرنشان کرد: دولت انگلیس نفتکشی که مربوط به ایران بوده است را توقیف کرد. این توقیف خلاف قوانین بین المللی است، لذا ایران می تواند به سازمان ملل متحد هم شکایت کند و حتی صاحب آن کشتی همانطور که در قانون است می تواند به دادگستری اروپا هم شکایت کند، اینها جنایاتی است که در دنیا اتفاق می‌افتد و استکبار آنها را مرتکب می‌شود.
 امامی کاشانی در ادامه  اظهار امیدواری کرد: به فضل خدا با تمام مشکلاتی که از روزهای اول برای کشور ما فراهم شده بود موفق خواهیم شد.

وی با بیان اینکه« راه امام (رحمت الله علیه) با قوت هرچه بیشتر ادامه خواهد داشت » گفت:بیشتر این راه در حال ادامه است و این مسیری است که ایران طی می‌کند. دشمن از هر طرف ما را احاطه کرده است،
در اینجاست که قرآن کریم وعده کرده، توصیه می‌کند و به ملت‌ها آرامش می‌دهد.

وی سپس گفت: مشکلات با صبر و استقامت حل خواهد شد و ما بر آن‌ها پیروز می‌شویم. پیروزی ملت ایران با صبر  حاصل خواهد شد و قطعا صابرین هستند که می‌توانند به خاطر تقوا، قدرت و عزت خود را حفظ کنند و این در سایه وجود مقدس حضرت ولی عصر (عجل الله) صورت می‌گیرد.

امام جمعه تهران در بخشی از خطبه های نمازجمعه تهران به موضوع حبس شیخ زکزاکی اشاره کرد و گفت: ایشان در حال حاضر در شرایط بسیار سختی قرار دارد امیدواریم خداوند به او مرحمت عنایت کند.

وی سپس گفت: امیدواریم آمریکا، اسرائیل و انگلیس در هر کجای دنیا که هستند ذلیل شوند.

امامی کاشانی همچنین   به ملاقات و دیدار ائمه جمعه کشور با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و یادآور شد: تاکید رهبری مخصوصاً نسبت به جوانان نوجوانان و توجه به آنان و ارزش دادن به آنها در دانشگاه‌ها در دبیرستان ها بود که این وظیفه‌ای است که بر عهده همگان است.
وی ادامه داد: رهبری وظیفه‌ای به نسل جوان که آینده کشور به دست آنها است، داده‌اند و آن اهتمام دادن و توجه کردن به شرایط است و اینکه وضعیت را به گونه‌ای فراهم آوردند که تقوا در نسل جوان اجرا شود.

امام جمعه  تهران در پایان گفت: دشمن می‌خواهد فساد و بی بند و باری را در کشور را اجرا کند تا جوان‌های ما راه بی بند و باری را در پیش بگیرند چرا که در این صورت می‌تواند بر کشور مسلط شود.

]]>
رهبرانقلاب اسلامی ایران حضرت امام خامنه ای : 2019-07-18T01:29:43+01:00 2019-07-18T01:29:43+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7092 اسماعیل روحی در طول این سی سال، شیطنت‌هایی شده است تا فکر و راه امام(ره) به فراموشی سپرده شود.- سعی شده است جاذبه امام بزرگوار، کم‌ رنگ بشود و کاهش پیدا کند. سی سال است از طرف دشمنان گوناگون از طرف بعضاً افراد غافل اینگونه تلاش‌ها انجام می‌گیرد؛ لکن واقعیت تماماً به‌عکس خواسته مخالفان و دشمنان جریان پیدا کرده است.- واقعیت این است که جاذبه امام، نه فقط کاسته نشده است، بلکه حتی امتداد بیشتری هم پیدا کرده است؛ یک نشانه آن، همین اجتماع عظیم امروز است.  در طول این سی سال، شیطنت‌هایی شده است تا فکر و راه امام(ره) به فراموشی سپرده شود.

- سعی شده است جاذبه امام بزرگوار، کم‌ رنگ بشود و کاهش پیدا کند. سی سال است از طرف دشمنان گوناگون از طرف بعضاً افراد غافل اینگونه تلاش‌ها انجام می‌گیرد؛ لکن واقعیت تماماً به‌عکس خواسته مخالفان و دشمنان جریان پیدا کرده است.

- واقعیت این است که جاذبه امام، نه فقط کاسته نشده است، بلکه حتی امتداد بیشتری هم پیدا کرده است؛ یک نشانه آن، همین اجتماع عظیم امروز است. 

ـ جاذبه‌ امام را چند روز قبل از این هم در راهپیمایی روز قدس مشاهده کردید و همه‌ دنیا دیدند. چهل سال پیش امام بزرگوار روز قدس را برای دفاع از مسئله مهم فلسطین ابداع کرد. چهل سال می‌گذرد، اما روز قدس کهنه نشده است.

ـ امسال در بیش از صد کشور در روز قدس به یاد امام بزرگوار راهپیمایی شد، در حالی که سیاستهای استکباری آمریکا و حواشی امریکا و دنباله‌روان آمریکا سعیشان این است که مسئله‌ فلسطین را به دست فراموشی بسپرند؛ می‌شنوید این خبرهای خباثت آمریکا و خیانت بعضی سران عرب را.

در چنین شرایطی عامل نفوذ امام بزرگوار ما باعث می‌شود که مسئله قدس در این بیش از صد کشور مطرح بشود، نه به وسیله توده‌ مردم و متن مسلمانها. این نشانه جاذبه امام است که بعد از سی سال از وفات امام همچنان وجود دارد. هیچ جاذبه ای در دنیا با این نمی‌تواند برابری کند.

- از مردم عزیز از اعماق دل تشکر می‌کنم به خاطر حضور پرشکوه و آبرومند در روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان در سراسر کشور، اجتماعات عظیم مردم وارد میدان شدند. مردم حقیقتاً در عمل به توصیه امام(ره)، کوتاهی نکردند و نمی‌کنند.

- سرّ این جاذبه چیست؟ این جاذبه بی‌نظیر امام بزرگوار، ناشی از چیست؟

یک گوشه‌ای از این مطلب را من عرض می‌کنم. امام، مختصات شخصیتی‌ و موهبت‌هایی را دارا بود و خدا به او داده بود که این خصوصیات در کم‌تر کسی در این حد، جمع می‌شود. این خصوصیات را امام داشت.

- امام(ره) انسانی بود شجاع، انسانی بود با حکمت و با تدبیر. انسانی بود پارسا و پرهیزگار و دلبسته به خدای بزرگ؛ دلباخته به ذکر الهی.

امام، مردی بود ظلم‌ستیز. با ظلم کنار نمی‌آمد. با ظلم مبارزه می‌کرد. حامی مظلوم. استکبارستیز. امام مردی بود عدالتخواه؛ حامی مظلومان.

]]>
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند امام راحل : 2019-07-18T00:29:47+01:00 2019-07-18T00:29:47+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7093 اسماعیل روحی - اهل صداقت، با مردم صادق بود. با مردم همان‌طوری سخن می‌گفت که دل او بود و احساس قلبی او بود. با مردم صادقانه رفتار می‌کرد. در راه خدا اهل مجاهدت بود. آرام نمی‌نشست. دائم در حال مجاهدت بود. این‌ها عوامل جاذبه امام بود. ـ یک خصوصیت مهم امام(ره) «مقاومت» بود. آن چیزی که امام را در هیأت یک تفکر و اندیشه و یک راه مطرح کرد برای زمان خود و در تاریخ، بیشتر این خصوصیت بود؛ خصوصیت ایستادگی، مقاومت، عدم تسلیم در مقابل مشکلات و موانع.در برابر ط - اهل صداقت، با مردم صادق بود. با مردم همان‌طوری سخن می‌گفت که دل او بود و احساس قلبی او بود. با مردم صادقانه رفتار می‌کرد. در راه خدا اهل مجاهدت بود. آرام نمی‌نشست. دائم در حال مجاهدت بود. این‌ها عوامل جاذبه امام بود.

 ـ یک خصوصیت مهم امام(ره) «مقاومت» بود. آن چیزی که امام را در هیأت یک تفکر و اندیشه و یک راه مطرح کرد برای زمان خود و در تاریخ، بیشتر این خصوصیت بود؛ خصوصیت ایستادگی، مقاومت، عدم تسلیم در مقابل مشکلات و موانع.

در برابر طاغوت‌ها، امام مقاومت خودش را به رخ همه دنیا کشید. در دوران مبارزات خیلی‌ها خسته و مشرف به ناامیدی شدند، امّا امام محکم ایستاد؛ بدون ذره‌ای عقب‌نشینی، امام در راه مبارزه ایستاد. این مربوط به قبل از دوران پیروزی انقلاب بود.

بعد از پیروزی انقلاب هم فشارها از نوعی دیگر و به‌صورت همه‌جانبه‌تر در مقابل امام ظاهر شد؛ امام باز هم اصل مقاومت و ایستادگی را از دست ننهاد و مقاومت کرد.

ـ بنده وقتی به این خصوصیت امام نگاه می‌کنم و به آیات قرآن مراجعه می‌کنم می‌بینم که امام حقیقتاً‌ با همین ایستادگی و مقاومت خود بسیاری از آیات قرآن را معنا کرد. تهدید و تطمیع و فریب، در امام اثر نگذاشت. نه اینکه تهدید نکردند یا تطمیع نکردند؛ چرا، در امام مطلقاً اثر نکرد.

ـ تهدید و تطمیع و فریب در امام، مطلقا اثر نمی‌گذاشت. دشمن نمی‌توانست دستگاه محاسباتی امام بزرگوار را که متکی بود به بینات دین مبین اسلام دچار اختلال بکند.

ـ معنای مقاومت چیست؟ مقاومت یعنی انسان یک راهی را انتخاب کند که آن راه را حق می داند. راه درست می داند و در این راه شروع به حرکت کند و موانع نتوانند او از حرکت در این راه متوقف کند.

ـ امام اینجوری بود. راهی را انتخاب کرده بود و در این راه حرکت می‌کرد. این راه چه بود که امام بر آن حرف ایستادگی می‌کرد؟ حرف امام حاکمیت دین خدا و مکتب الهی بر جامعه مسلمین و بر زندگی عموم مردم بود. بعد از آن که توفیق این را پیدا کرد که بر موانع غلبه پیدا کند و نظام جمهوری اسلام تشکیل بدهد. اعلام کرد که ما نه ظلم می‌کنیم و نه زیر بار ظلم می رویم.

ـ این حرف امام از متن دین و قرآن گرفته شده است. بدیهی هست این حرف، دشمنان گردن‌کلفتی در دستگاههای استکباری در عالم دارد لذا دشمنی ها از روز اول شروع شد.

ـ جبهه‌ مقاومت امروز یک جبهه‌ قوی است. هرگاه ملت ایران مقاومت را دودستی چسبیدیم و پیش رفتیم و موفق شدیم، دیگران هم تشویق شدند به مقاومت.

ـ‌ یک چهره‌ بین‌المللی تحلیلگر آمریکایی می‌گوید یکی از مهمترین علل دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی همین است که جمهوری اسلامی مسیر مقاومت را در پیش گرفت و موفق شده و توانست بر موانع فائق بیاید.

]]>
فرمانده معظم کل قوا امام خامنه‌ای : 2019-07-17T23:27:06+01:00 2019-07-17T23:27:06+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7094 اسماعیل روحی آنها می‌خواهند ما شکست بخوریم. آنها می‌خواهند ما منصرف بشویم. آنها می‌خواهند ما به عنوان تسلیم دست‌هایمان را بالا ببریم. چون نمی‌کنیم دشمنی می‌کنند.ـ اندیشه مقاومت، قدرتمندترین سلاح یک ملّت است. اندیشه مقاومت باید از ترفند دشمنان مصون بماند و با ترفند دشمن تضعیف نشود.ـ امام مسیر مقاومت را انتخاب کرده است. پشتوانه‌ی انتخاب مقاومت از سوی امام بزرگوار ما یک پشتوانه‌ی منطقی و عقلانی است. پشتوانه‌ی علمی و البته دینی است. بنابراین اجزای این منطق ر آنها می‌خواهند ما شکست بخوریم. آنها می‌خواهند ما منصرف بشویم. آنها می‌خواهند ما به عنوان تسلیم دست‌هایمان را بالا ببریم. چون نمی‌کنیم دشمنی می‌کنند.

ـ اندیشه مقاومت، قدرتمندترین سلاح یک ملّت است. اندیشه مقاومت باید از ترفند دشمنان مصون بماند و با ترفند دشمن تضعیف نشود.

ـ امام مسیر مقاومت را انتخاب کرده است. پشتوانه‌ی انتخاب مقاومت از سوی امام بزرگوار ما یک پشتوانه‌ی منطقی و عقلانی است. پشتوانه‌ی علمی و البته دینی است. بنابراین اجزای این منطق را عرض می‌کنم.

ـ یک جزء، این است که مقاومت واکنش طبیعی هر ملت آزاده و باشرف در مقابل تهدید و زورگویی است. هر ملتی که برای شرف و هویت و انسانیت خود ارزش قائل است وقتی ببینید یکی چیزی را میخواهند به او تحمیل بکنند، مقاومت و امتناع و ایستادگی می‌کند. خود این یک دلیل مستقل و قانع کننده است.

ـ دلیل دوم اینکه مقاومت موجب عقب‌نشینی دشمن می‌شود؛ برخلاف تسلیم. وقتی که دشمن به شما زور می‌گوید اگر شما یک قدم عقب برداشتید او جلو می‌آید بدون تردید. راه اینکه او جلو نیاید این است که بایستید. مقاومت و ایستادگی کردن در برابر زیاده خواهی و باج خواهی دشمن راه جلوگیری از پیش آمدن اوست. پس صرفه با مقاومت است. تجربه خود ما در جمهوری اسلامی هم همین را نشان میدهد. هر جا ما مقاومت و ایستادگی کردیم توانستیم پیش بریم. هر جا تسلیم شدیم طبق میل طرف مقابل حرکت کردیم ضربه خوردیم.

ـ بخش سوم از منطق مقاومت  چیزی است که من در همین جلسه گفتم این است که مقاومت البته هزینه دارد اما هزینه‌ی تسلیم در برابر دشمن بیشتر است. رژیم پهلوی در مقابل آمریکا تسیلم بود، هم نفت و باج می داد هم توسری میخ ورد. امروز دولت سعودی هم این گونه است. هم پول می‌دهد، هم دلار می‌دهد، هم بر طبق خواسته آمریکا عمل می‌کند و هم توهین می‌شوند.

ـ زرنگ‌بازی سیاسی ترامپ مسئولان جمهوری اسلامی را فریب نمی‌دهد. ملت را هم فریب نمی‌دهد.

ـ باید آمریکایی‌ها نزدیک نشوند. هرجا آمریکایی‌ها پا گذاشتند یا جنگ شد، یا برادر کشی شد، یا فتنه شد

]]>
رهبر انقلاب اسلامی امام خامنه‌ای فرمودند : 2019-07-17T21:56:41+01:00 2019-07-17T21:56:41+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7095 اسماعیل روحی  در ادبیات سیاسی بین‌المللی، عنوان «مقاومت به شیوه امام خمینی» یک عنوان است. آنچه که در تعبیرات فرنگی‌ها وجود داشت و بعد از قضیه آزادسازی خرمشهر این اصطلاح خیلی شایع شد، «دکترین مقاومت امام خمینی» است.ـ یکی از چهره های سیاسی معروف دنیا در این باره نوشته است: در آینده نه‌چندان دور شاهد قدرتهای فرامرزی‌ای خواهیم بود که از لحاظ ماشین‌آلات جنگی یا صنعتی چندان بالا نیستند، اما با قدرت تاثیرگذاری بر میلیونها انسان سیطره نظامی و اقتصادی غرب ر  در ادبیات سیاسی بین‌المللی، عنوان «مقاومت به شیوه امام خمینی» یک عنوان است. آنچه که در تعبیرات فرنگی‌ها وجود داشت و بعد از قضیه آزادسازی خرمشهر این اصطلاح خیلی شایع شد، «دکترین مقاومت امام خمینی» است.

ـ یکی از چهره های سیاسی معروف دنیا در این باره نوشته است: در آینده نه‌چندان دور شاهد قدرتهای فرامرزی‌ای خواهیم بود که از لحاظ ماشین‌آلات جنگی یا صنعتی چندان بالا نیستند، اما با قدرت تاثیرگذاری بر میلیونها انسان سیطره نظامی و اقتصادی غرب را به چالش خواهند کشید.

ـ این را یک سیاست‌مدار و صاحب‌نظر سیاسی آمریکایی می‌گوید. بعد هم اضافه می‌کند دکترین مقاومت خمینی با تمام توان شاهرگ‌های سیطره غرب و آمریکا را هدف گرفته است. راز ماندگاری جمهوری اسلامی این‌ها است. این خطی است که این بزرگوار این بنده صالح خدا در میان ما باقی گذاشت.

ـ‌ امروز جبهه‌ مقاومت در منسجم‌ترین وضعیّت در چهل سال گذشته‌ است؛ در منطقه و در مراکزی حتّی فراتر از منطقه، این یک واقعیّت است.

نقطه‌ مقابل قدرت استکباری است، قدرت استکباری آمریکا، قدرت فتنه‌انگیزی و خباثت رژیم صهیونیستی، اینها از چهل سال پیش به این طرف به‌مراتّب تنزّل کردند و پایین رفتند؛ ما این را در محاسبات خودمان باید لحاظ کنیم.

ـ ما البته در کشور مشکلاتی داریم؛ مشکلات اقتصادی داریم. بارها هم گفتیم مسئولین هم به قدر توان خودشان دنبال حل این مشکلات هستند، مشکل داریم اما بن‌بست نداریم.

ـ مهم این است. ما در کشور بن‌بست نداریم؛ نه در مسائل اقتصادی نه در مسائل اجتماعی نه در مسائل سیاسی.

ـ مشکلاتی داریم که علل مختلفی دارد اما بن‌بست در کشور نداریم. به عکس، پیشرفت داریم. در راس برجستگی‌های کشور ما همین ملت عزیز ایران هستند.

]]>
حضرت امام خامنه‌ای مد ظله العالی : 2019-07-17T21:28:20+01:00 2019-07-17T21:28:20+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7096 اسماعیل روحی رهبر انقلاب اسلامی در ادامه چند شرط برای استمرار حرکت موفقیت‌آمیز جمهوری اسلامی ایران بیان کردند.ایشان در همین زمینه خاطرنشان کردند: مواجهه ما با مسائل و دشمنان باید «شجاعانه باشد نه مرعوبانه»، «امیدوارانه باشد نه مأیوسانه»، «مبتکرانه باشد نه منفعلانه» و «عاقلانه و خردمندانه باشد نه هیجانی، احساساتی و سطحی».«توجه به ترفند دشمن برای تضعیف اندیشه مقاومت» شرط دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی بر آن تأکید کردند و گفتند: اندیشه مقاومت، قدرتمندترین رهبر انقلاب اسلامی در ادامه چند شرط برای استمرار حرکت موفقیت‌آمیز جمهوری اسلامی ایران بیان کردند.
ایشان در همین زمینه خاطرنشان کردند: مواجهه ما با مسائل و دشمنان باید «شجاعانه باشد نه مرعوبانه»، «امیدوارانه باشد نه مأیوسانه»، «مبتکرانه باشد نه منفعلانه» و «عاقلانه و خردمندانه باشد نه هیجانی، احساساتی و سطحی».
«توجه به ترفند دشمن برای تضعیف اندیشه مقاومت» شرط دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی بر آن تأکید کردند و گفتند: اندیشه مقاومت، قدرتمندترین سلاح یک ملت است و دشمن درصدد است با وسوسه، تردیدافکنی و القاء بی‌فایده و ناممکن بودن مقاومت، این سلاح را از دست ملت ایران خارج کند، بنابراین باید اندیشه مقاومت را از ترفند دشمن مصون داشت.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به انواع ترفندهای دشمنان خاطرنشان کردند: آنها گاهی تهدید می‌کنند و گاهی تطمیع؛ مثل همین مَرد رِندیِ اخیر رئیس‌جمهور محترم آمریکا که گفته ایران با همین رهبران کنونی نیز می‌تواند به پیشرفتهای بزرگی برسد. یعنی رهبران کنونی ایران! ما نمی‌خواهیم شما را براندازی کنیم و حاضریم شما را هم قبول کنیم، بنابراین ناراحت نباشید.
رهبر انقلاب اسلامی این اقدام آمریکایی‌ها را «زرنگ‌بازی سیاسی» تعبیر کردند و افزودند: البته این حرف درست است که اگر رهبران و مسئولان کنونی ایران، کمر همت ببندند، آستین‌ها را بالا بزنند، مجاهدت کنند و شب و روز نداشته باشند، همدلی و همزبانی کنند و از امکانات به نحو شایسته استفاده کنند، قطعاً و بدون شک پیشرفتهای بیشتری نصیب خواهد شد،اما شرط پیشرفت این است که آمریکایی‌ها، نزدیک نیایند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: زرنگ‌بازی سیاسی رئیس‌جمهور آمریکا، مسئولان جمهوری اسلامی و ملت را فریب نخواهد داد. نباید اجازه داد آمریکایی‌ها نزدیک شوند، قدم آنها قدم نامبارکی است و هر جا پا گذاشته‌اند، جنگ و برادرکشی یا فتنه یا استثمار و استعمار و تحقیر ایجاد کرده‌اند.
ایشان افزودند: مردم در صحنه حضور دارند و این حضور باید ادامه پیدا کند، چرا که حضور مردمی همچون روز قدس، به کلی محاسبات دشمن را مختل می‌سازد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین مسئولان کشور را به تمرکز بر مسئله اصلی یعنی «اقتصاد» توصیه مؤکد کردند و گفتند: پیش از انقلاب، مسئله اصلی «مبارزه با طاغوت» بود و بعد از پیروزی نیز مسئله اصلی در برهه‌ای «تثبیت نظام» و در برهه‌ای دیگر، «جنگ تحمیلی صدام» بود که در آن مقطع، همه کشور بر مسئله جنگ تمرکز کردند و موفقیت حاصل شد. امروز نیز همه باید بر مسئله اصلی که اقتصاد است، تمرکز کنند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: مسائل فرهنگی و امنیتی هم بسیار مهم است اما مسائل اقتصادی و معیشتی، از همه نقدتر است و در عین حال بر فرهنگ و امنیت نیز اثرگذار است.
ایشان در مسائل اقتصادی چند موضوع را دارای اهمیت مضاعف برشمردند و گفتند: «رونق تولید»، «ارزش پول ملی»، «بهبود فضای کسب و کار»، «جدا کردن بودجه و اقتصاد کشور از خام‌فروشی نفت»، «تبدیل دخالت دولت در اقتصاد به هدایت و نظارت دولت»، و «بریدن دست مفسدان اقتصادی یعنی اختلاسگران، دزدان، تروریستهای اقتصادی و قاچاقچیان بی‌رحم از اقتصاد کشور» از جمله مسائل اصلی است که باید مسئولان متفقاً بر روی آنها متمرکز شوند و از حواشی و مسائل فرعی بپرهیزند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین بر «همبستگی ملی» و «کنار گذاشتن دعواهای سیاسی و جناحی» به‌عنوان مسائل مهم دیگر تأکید کردند و گفتند: یکی دیگر از مهمترین مسائل، «حفظ ارتباط قلبی با خدای متعال» است.
ایشان رمضان امسال را رمضانی خوب خواندند و با اشاره به گرم بودن مجالس ذکر، دعا و مناجات به‌ویژه با حضور پر شور جوانان در سراسر کشور، افزودند: این توسل‌ها و تضرع‌ها، بسیار با ارزش و زمینه‌ساز رحمت و هدایت الهی است و دلهای پاکیزه و نورانی جوانان مثل کلید حل معضلات بزرگ عمل می‌کند، بنابراین این حالات را قدر بدانید و آن را ادامه دهید. ]]>
احکام انتصاب سه عضو محترم شورای نگهبان : 2019-07-16T04:28:15+01:00 2019-07-16T04:28:15+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7156 اسماعیل روحی با صدور احکامی از سوی رهبر معظم انقلاب صورت گرفتانتصاب ۳ عضو فقهای شورای نگهبان برای یک دوره جدیدحضرت آیت الله خامنه‌ای در احکام جداگانه‌ای آقایان آیت‌الله یزدی و آیت‌الله آملی‌لاریجانی را با توجه به پایان یافتن دوره عضویت آنان در شورای نگهبان، مجدداً برای یک دوره جدید به‌عنوان عضو فقهای این شورا منصوب کردند. رهبر انقلاب اسلامی همچنین در حکم دیگری، حجت‌الاسلام والمسلمین اعرافی را به جای مرحوم آیت الله مؤمن به عضویت فقهای شورای نگهبان منصوب کردند.به گزارش قدس آنلاین متن احکام رهبر انقلا

با صدور احکامی از سوی رهبر معظم انقلاب صورت گرفت

انتصاب ۳ عضو فقهای شورای نگهبان برای یک دوره جدید

حضرت آیت الله خامنه‌ای در احکام جداگانه‌ای آقایان آیت‌الله یزدی و آیت‌الله آملی‌لاریجانی را با توجه به پایان یافتن دوره عضویت آنان در شورای نگهبان، مجدداً برای یک دوره جدید به‌عنوان عضو فقهای این شورا منصوب کردند. رهبر انقلاب اسلامی همچنین در حکم دیگری، حجت‌الاسلام والمسلمین اعرافی را به جای مرحوم آیت الله مؤمن به عضویت فقهای شورای نگهبان منصوب کردند.
فقهای شورای نگهبان


به گزارش قدس آنلاین متن احکام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

آیت الله جناب آقای حاج شیخ محمّد یزدی دامت توفیقاته

با توجه به پایان یافتن دوره‌ی عضویت جنابعالی در تاریخ ۲۵ / ۴ / ۱۳۹۸، بر اساس اصل نود و یکم قانون اساسی، مجدداً جنابعالی را به عنوان عضو فقهای شورای نگهبان برای یک دوره‌ی جدید منصوب می‌کنم.
توفیقات روزافزون جنابعالی را از خداوند متعال خواستارم.

سیّدعلی خامنه‌ای
۲۴ تیر  ۱۳۹۸»

«بسم الله الرحمن الرحیم

آیت الله جناب آقای حاج شیخ صادق آملی لاریجانی دامت توفیقاته

با توجه به پایان یافتن دوره‌ی عضویت جنابعالی در تاریخ ۲۵ / ۴ / ۱۳۹۸، بر اساس اصل نود و یکم قانون اساسی، مجدداً جنابعالی را به عنوان عضو فقهای شورای نگهبان برای یک دوره‌ی جدید منصوب می‌کنم.
توفیقات روزافزون جنابعالی را از خداوند متعال خواستارم.

سیّدعلی خامنه‌ای
۲۴ تیر ۱۳۹۸»

«بسم الله الرحمن الرحیم

حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای حاج شیخ علیرضا اعرافی دامت توفیقاته
با توجه به فقدان مرحوم آیت الله حاج شیخ محمّد مؤمن(ره) در مجموعه فقهای محترم شورای نگهبان، جنابعالی را بجای ایشان به استناد اصل نود و یکم قانون اساسی به عضویت آن شورای محترم نصب می‌کنم.
دوام توفیقات شما را از خداوند متعال خواستارم.

سیّدعلی خامنه‌ای
۲۴ تیر ۱۳۹۸»

]]>
حجت الاسلام‌والمسلمین ابوالفضل ساجدی استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با قدس آنلاین گفت: 2019-07-14T17:15:45+01:00 2019-07-14T17:15:45+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7155 اسماعیل روحی حجت الاسلام ابوالفضل ساجدی در گفت و گو با قدس آنلاین:سیره امام رضا(ع) در همنشینی با فقرا و مردم باید درسی برای مسؤولان باشدحجت الاسلام ابوالفضل ساجدی گفت: همدردی با فقرا و همنشینی با ضعفا و برآورده نمودن حاجات نیازمندان، از ویژگی‌های اخلاقی حضرت امام رضا(ع) به شمار می‌رود که باید درسی برای مسؤولان ما باشد.س. عباسیحجت الاسلام‌والمسلمین ابوالفضل ساجدی استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با قدس آنلاین گفت: حضرت امام رضا علیه السلام در سال 148ه. ق از مادری به نام نجمه خاتون در شهر مدینه منوره

حجت الاسلام ابوالفضل ساجدی در گفت و گو با قدس آنلاین:

سیره امام رضا(ع) در همنشینی با فقرا و مردم باید درسی برای مسؤولان باشد

حجت الاسلام ابوالفضل ساجدی گفت: همدردی با فقرا و همنشینی با ضعفا و برآورده نمودن حاجات نیازمندان، از ویژگی‌های اخلاقی حضرت امام رضا(ع) به شمار می‌رود که باید درسی برای مسؤولان ما باشد.

س. عباسی

حرم رضوی


حجت الاسلام‌والمسلمین ابوالفضل ساجدی استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با قدس آنلاین گفت: حضرت امام رضا علیه السلام در سال 148ه. ق از مادری به نام نجمه خاتون در شهر مدینه منوره متولد شدند. دوران زندگی امام رضا علیه السلام در مدینه و دو سال پایانی عمر آن حضرت در شرایط ویژه‌ای سپری شد از جمله مشکلات سیاسی- اجتماعی وقت و از همه مهمتر موضوع تحمیل ولایتعهدی به حضرت به نوعی که وی را مجبور به پذیرش آن کردند. امام رضا علیه السلام معصومی است که در بعد اخلاقی سرآمد است بنحوی که تاریخ ویژگی‌های اخلاقی خاصی از ایشان مطرح نموده که بسیار قابل توجه است. از جمله ویژگی‌های اخلاق فردی آن حضرت که بسیار چشمگیر بوده است، اهتمام ایشان به بخشش و کمک به دیگران بود.

وی دراین باره افزود: امام رضا علیه السلام مانند سایر ائمه معصومین علیهم السلام به مال دنیا وابستگی نداشت و از امکانات خود کمک‌های بسیاری به آحاد جامعه می‌کرد و با همه وجود در راه خیر رسانی به مردم جامعه تلاش می‌کرد بگونه‌ای که در بحث اطعام فقرا و نیازمندان آمده که هر زمان حضرت سفره‌ای پهن می‌کردند ظرفی کنار خود گذاشته برای فقرا غذا نگه داشته یا فقرا جایی در کنار سفره ایشان داشتند. امام رضا علیه السلام  در بحث صدقات و وقف هم بسیار فعال بودند. احسان‌های امام رضا علیه السلام بیشتر به صورت پنهانی و در شبهای تاریک صورت می گرفت تا کمتر کسی متوجه هویت  شخص کمک کننده شود.

کارشناس امور دینی خاطر نشان کرد: امام رضا علیه السلام علاقه فراوانی به تلاوت قرآن داشتند و در زهد سرآمد دوران بودند؛ ختم قرآن هر سه روز یک بار نشان از اهمیت قرآن در نزد ایشان است. همچنین امام رضا علیه السلام در رعایت تقوی الهی زبانزد خاص و عام بودند. همدردی با فقرا و همنشینی با ضعفا و برآورده نمودن حاجات نیازمندان همه و همه از ویژگی های اخلاقی آن حضرت به شمار می‌رود. 

حجت الاسلام و المسلمین ابوالفضل ساجدی گفت: با آنکه امام رضا علیه السلام، امام بود اما هیچ گاه هیبت ایشان منجر به دوری از مردم نشد بلکه هیبت معنوی و همنشینی با فقرا و زیر دستان ارتباط بیشتر و احساس امنیت خاطر ضعفای جامعه را رقم زده بود. آنچه از امام رضا علیه السلام در ایام ولادت ایشان باید برای مسؤولین درس عبرت باشد همراهی وهمنشینی با ضعفا و فقرا در سیره آن حضرت است، در حالی که متأسفانه مسؤولین ما به دلایل مختلفی از ارتباط گیری با مردم دوری می‌کنند و با ضعفا مأنوس نمی‌شوند.

استاد حوزه و دانشگاه درخصوص برکات حضور امام و نحوه برخورد با زایران آن حضرت اظهار داشت: وجود مضجع شریف امام رضا علیه السلام در کشور ما  برکت ویژه‌ای است که باید قدردان آن باشیم. خوشبختانه به سبب وجود مبارک امام رضا علیه السلام در مشهد بسیاری از شیعیان و محبان اهل بیت علیه السلام از جای جای دنیا و کشورهای عربی وارد مشهد می شوند لذا لازم است در برخورد با زایران رضوی بهترین رفتارها را انجام دهیم و حرکات و رفتار و وقار ایرانیان به گونه‌ای باشد که زائران خارجی احساس کنند که مردم ایران در مسیر امام رضا علیه السلام حرکت می کنند لذا انتظار می رود از گران فروشی یا رفتارهای غیر عادلانه نسبت به زائران امام رضا پرهیز شود و همانگونه که در اربعین حسینی از میهمانان امام حسین علیه السلام پذیرایی می‌شود مردم ما نیز با روی گشاده و با دست‌های باز و عدم سوء استفاده مالی از زائران امام رضا علیه السلام پذیرایی کنند.

استاد ابوالفضل ساجدی در پایان گفت: قطعا دشمن به دنبال آن است تا به  فرهنگ شیعی و انسجام و وحدتی که می‌تواند در گرداگرد حرم معصومین و به عشق آنها بین شیعیان ایجاد شود ضربه وارد کند لذا نوع تعاملات با زایران امام رضا علیه السلام در این ایام باید شایسته پیرو حقیقی امام رضا علیه السلام باشد تا دشمن از شکست مانور وحدت شیعیان و آزادگان جهان سرافکنده شود و انتظار می‌رود مسؤولین با فرهنگ سازی‌های لازم راه هر گونه وحدت شکنی را دربین شیعیان در سراسر دنیا بر دشمنان بسته نگاه دارند.

]]>
پیام دهکردی هنرپیشه نقش جاسوس جیسون رضاییان : 2019-07-14T17:11:36+01:00 2019-07-14T17:11:36+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7154 اسماعیل روحی بازیگر نقش جیسون رضائیان:صفر تا صد پرونده گاندو دست سپاه بوده است و مستندات آن هم وجود داردپیام دهکردی گفت: در مورد شخصیت جیسون رضائیان که در این فیلم بازی کرده‌ام؛ باید بگویم که این شخصیت یکی از مهمترین شخصیت‌های معاصر ایران و دنیا است. به هر حال اثرگذاری‌های بی‌مانندی را گذاشته و اتفاقاً خیلی با استقبال این نقش را پذیرفتم.قدس آنلاین متن این مصاحبه را به نقل از ایلنا منتشر می‌کند.ساخت یک سریال امنیتی، به هر حال می‌تواند چالش‌ها و تبعات بسیاری را به همراه داشته باشد چراکه ممکن است، یک جنا

بازیگر نقش جیسون رضائیان:

صفر تا صد پرونده گاندو دست سپاه بوده است و مستندات آن هم وجود دارد

پیام دهکردی گفت: در مورد شخصیت جیسون رضائیان که در این فیلم بازی کرده‌ام؛ باید بگویم که این شخصیت یکی از مهمترین شخصیت‌های معاصر ایران و دنیا است. به هر حال اثرگذاری‌های بی‌مانندی را گذاشته و اتفاقاً خیلی با استقبال این نقش را پذیرفتم.
پیام دهکردی


قدس آنلاین متن این مصاحبه را به نقل از ایلنا منتشر می‌کند.

ساخت یک سریال امنیتی، به هر حال می‌تواند چالش‌ها و تبعات بسیاری را به همراه داشته باشد چراکه ممکن است، یک جناح از موضوع مطرح شده در آن خوشحال و جناح دیگر ناراحت شود و این امکان وجود دارد که طرفداران یک جناح خاص برای بازیگران آن سریال مشکلاتی را ایجاد کنند و حیات بازیگر در دنیای هنر با خطر جدی مواجه شود.

در مصاحبه‌هایی که تا به حال انجام داده‌ام نیز گفته‌ام که گاندو در مورد نقد جریان‌های آقازادگی است. در واقع ما در این مجموعه آقازادگی را تقبیح کردیم و فرقی نمی‌کند که این آقازاده مربوط به جناح خاصی باشد. نگفته‌ایم، آقازادگی مسئولان دولت؛ منظور ما همه آقازاده‌ها هستند. احمقانه است که فکر کنیم مشکلات، معضلات و آسیب‌های امروز جامعه ما متوجه دولت آقای روحانی است. این نهایت بلاهت و حماقت کسی را می‌رساند که به چنین تحلیل سخیفی برسد. همه ما در یک گناه دسته جمعی سهیم هستیم و آن چیزی که امروز از به عنوان آسیب خوشه‌چینی می‌شود، محصول عملکرد ضعیف، غلط و پراشکال ادوار گذشته این سرزمین است. 

به طور ویژه نوک پیکان این حمله به سمت مدیران و سیاست‌گذاران کلان فرهنگی کشورمان است که در همه این سال‌ها به رغم همه کارهای خوبی هم که در حوزه فرهنگ انجام داده‌اند، اقداماتشان کافی نبوده است. آنها غلط تصمیم گرفتند؛ غلط برداشت کردند و غلط هم مدیریت کردند که امروز ما با چنین مشکلاتی مواجه هستیم.

فرهنگ مثل اقتصاد نیست که وقتی شما پول نداشته باشید؛ بتوانید از برادرتان قرض کنید تا مشکل حل شود. فرهنگ را نمی‌توان قرض گرفت. وقتی دچار نقص و آلوده شد، سالیانه سال طول خواهد کشید تا دوباره بتواند پانسمان شود و قد بکشد. برای ویرانی یک فرهنگ هشت تا ۱۰ سال کافی است و این اتفاق در همین سال‌های اخیر بارها و بارها به انواع مختلفی افتاده است. اگر امروز نوک پیکان ما به سمت نسل جدید بوده که چرا واژه‌های فارسی در حال از بین رفتن است؛ این محصول عملکرد خودمان است. ما اشتباه کردیم و باید این موضوع را قبول کنیم.

بنابراین برای شخص من وقتی جیسون رضائیان را بازی کردم، فکرم این نبود که جیسون رضائیان را بازی کنم، در واقع فکر کردم نقش همه مدیران بی‌کفایت دزدی را بازی می‌کنم که با پول‌های بیت‌المال این مملکت را به توبره کشیده و بردند یا هنوز در همین مملکت با ظاهر آراسته، غلط انداز و به ظاهر موجه و گاه مذهبی در مسند قدرت هستند.

در همه سال‌های کاری‌ام، بسیار شفاف و روشن دیدگاه خود را بیان کرده و گفته‌ام که متعلق به جناح چپ، راست یا به تعبیری اصولگرا و اصلاح طلب نیستم؛ من متعلق به این خاک و مردم این سرزمین هستم. بنابراین اگر کسی یا کسانی بخواهند استنباط کنند که پیام دهکردی در حال کار کردن با فلان جناح است، باید به عقل این دوستان شک کرد چراکه هنوز زنده‌ام و سخنگوی خودم هستم و آشکار می‌گویم که داستان این است. 

صفر تا صد پرونده گاندو دست سپاه بوده و مستندات آن هم وجود دارد؛ اینکه می‌گویند این اطلاعات چرا دست دولت نبوده را من نباید پاسخ دهم؛ باید مسئولین خود این سریال و کسانی که صلاحیت دارند درباره این موضوع صحبت کنند. من بازیگر این کارم و به عنوان بازیگر سعی کردم، وظیفه‌ام را درست انجام دهم.

قاعدتا پرورش نقش در آثار نمایشی، بیشتر توسط نویسنده و کارگردان انجام می‌شود. ولی شما در سریال گاندو نقش شخصیتی را بازی کردید که اکنون در قید حیات بوده و از او به عنوان جاسوس یاد می‌شود. پیشنهاد این نقش به هر بازیگری، در همان ابتدای کار، نگرانی‌هایی را به همراه دارد. اینکه شاید بازی در این نقش، در روند کاری بازیگر تاثیر منفی بگذارد و سبب ایجاد خللی در زندگی شخصی‌اش شود. نگرانی برای قبول نقش جیسون رضائیان نداشتید؟

به هر حال ما بازیگریم و باید کارمان را انجام دهیم. به عنوان مثال اگر یک دزد را برای درمان پیش یک جراح مغز و اعصاب ببرند، نمی‌تواند بگوید که من این فرد را جراحی نمی‌کنم و بروید یکسری انسان مومن، انقلابی و پاک برایم بیاورید. به طور کل این توقع که بازیگر یک مصلح اجتماعی است که رسالتی بر دوش دارد تا جامعه را مسیح‌وار به سمت رستگاری ببرد، تلقی پرخطایی است که اکنون در جامعه ما زیاد شده است.

بازیگر، تنها یک بازیگری است که می‌تواند مؤلف هم باشد. به نوعی مؤلف اول و دوم؛ نویسنده و کارگردان هستند؛ ولی بازیگر هم می‌تواند مؤلف سوم باشد و خوانش خودش را به نقش اضافه کند. موضوعی که درباره سریال گاندو مطرح است؛ صحبت‌هایی است که برخی بازیگران این سریال مبنی بر بدرفتاری مردم با خودشان مطرح کرده‌اند. نباید به این موضوعات توجه کرد و آنها را جدی گرفت. من فکر می‌کنم که ما باید کار بازیگری‌مان را خیلی استاندارد انجام دهیم، مابقی موضوعات ارتباطی به ما پیدا نمی‌کند.

در مورد شخصیت جیسون رضائیان که در این فیلم بازی کرده‌ام؛ باید بگویم که این شخصیت یکی از مهمترین شخصیت‌های معاصر ایران و دنیا است. به هر حال اثرگذاری‌های بی‌مانندی را گذاشته و اتفاقاً خیلی با استقبال این نقش را پذیرفتم و بابت آن؛ افزایش وزن و همه کارهایی که فکر می‌کردم را انجام دادم تا اینکه اتفاقاً بتوانیم این نقش را به بهترین شکل ممکن اجرا کنم. هراسی هم برای این موضوع وجود ندارد. تهدید یا مواردی از این دست، خیلی چیز عجیبی نیست. ما در عهد حاضر در حال زندگی کردن با تهدیدهای بزرگتر از این هستیم. به طور عام عرض می‌کنم؛ این تهدیدهای سیاسی که انجام می‌شود، در مقابل تهدیدهای زندگی ما مواردی پیش پا افتاده است.

جیسون رضائیان در سریال گاندو به عنوان یک جاسوس معرفی می‌شود اما نه تنها بسیاری از بینندگان سریال از این آدم متنفر نبودند؛ بلکه شاید گاهی دلشان نیز برای جیسون(مایکل هاشمیان) می‌سوخت و به تعبیری او را دوست هم داشتند. چه میزان از این موضوع آگاهانه بوده و برای آن تلاش شده است؟

اساسا در عالم، آدم تک بعدی نداریم و همه خاکستری هستند. خود جیسون رضائیان هم حتماً عاشق و فارغ شده است؛ حتماً ترس، خشم، محبت، گذشت و همه این احوال را در زندگی تجربه کرده است. بنابراین در بازی این شخصیت نیز این موارد وجود داشته و امکان دارد که ما او را دوست داشته باشیم. 

زیبایی ماجرا جایی است که می‌بینیم؛ آدمی که تا این اندازه به این آب و خاک خیانت کرده، چقدر عادی است و ما او را دوست داریم. این همه مدیر که خاوری هم یکی از آنها بوده، به همین منوال است. اگر چهره خاوری را ببینید متوجه خواهید شد که نه شاخ و نه دم دارد، اتفاقا ظاهر سمپاتیک و با صلاحیتی داشته و ممکن است که ما او را دوست داشته باشیم ولی دزد است. اتفاقی که باید توسط هنرمند بیفتد، این بوده که شخصیت را به‌گونه‌ای روایت کند که بعدهای مختلف آن دیده شود.

چند سال پیش از تهران کوچ کرده و علت این کار را شرایط تئاتر و بی‌توجهی مدیران فرهنگی به آن عنوان کرده بودید. حال که چندی است، مجددا به پایتخت برگشته و فعالیت در تئاتر و تلویزیون را از سر گرفته‌اید؛ بسیاری از فعالان حوزه تئاتر معتقدند که شرایط عمومی این هنر بسیار نابسامان‌تر از سال‌های گذشته نیز شده است. ارزیابی شما از وضعیت امروز هنرهای نمایشی چیست؟

وضعیت هیچ تغییری نسبت به دو سال قبل که به لاهیجان رفتم، نکرده و به نوعی ما وارد دوران گذار شده‌ایم که تنها مختص به تئاتر نبوده و در سینما، تلویزیون و به طور کلی فرهنگ نیز به همین صورت است. در شرایط فعلی، وضعیت تئاتر از لحاظ کمی بسیار رو به رشد بوده و آمار تعداد نمایش‌هایی که هر شب در تهران به صحنه می‌روند، گواه این موضوع است. ولی متاسفانه از لحاظ کیفی و تاثیرگذاری، ما نتوانستیم آن اثر بخشی که باید را در تئاتر داشته باشیم.

به این ترتیب همچنان در لاهیجان مشغول کارهای آموزشگاه و موسسه خودم هستم. البته گه‌گاه حسب عمری که در این حرفه سپری کرده‌ام، کارهایی را نیز انجام می‌دهم. چراکه به نوعی کاری غیر از تئاتر انجام نداده و در واقع مقداری ناگزیر و ناگریزم از اینکه این مسیر را ادامه دهم. اما کار کردن به این معنا نیست که اکنون اوضاع تئاتر ما خوب است. همانطور که گفتم ما در دوران گذار هستیم ولی به هر حال هر فرصتی پیش بیاید، من تمام سعی و تلاش خود را می‌کنم تا در همین وضعیت هم بهترین اتفاق‌ها را ایجاد کنم.

در شرایط فعلی سرمایه‌های مشکوکی وارد تئاتر شده و برخی نمایش‌ها برای اینکه مورد توجه مخاطبان قرار گیرند، از سلبریتی‌هایی استفاده می‌کنند که سابقه بازی در صحنه تئاتر را نداشته‌اند. به طور کلی آیا ورود سلبریتی‌ها و سرمایه‌های مشکوک به تئاتر، در نهایت به نفع این هنر تمام می‌شود؟

به هر حال ورود پولی که تمیز و سلامت نیست، نه تنها در تئاتر، بلکه در هر جایی، همچون ویروس و میکروبی می‌ماند که همه آن فضا را آغشته به عفونت و آلودگی می‌کند. علاوه بر این موضوع، این پول‌ها که خاستگاه سلامت درستی ندارند، وارد چرخه تئاتر هم نمی‌شوند. البته اسباب ارتزاق عده‌ای می‌شوند اما به رونق چرخ تئاتر کمکی نکرده و تاثیری در چرخه اقتصادی این هنر ندارد.

این موضوع اتفاق خیلی بدی بوده که کم و بیش در سال‌های اخیر رخ داده و به شخصه بارها در این باره اظهار دلواپسی و نگرانی کرده‌ام. البته این یک طرف ماجرا بوده و طرف دیگر افرادی هستند که شهرت صرف سینمایی و تلویزیونی دارند و برای کار کردن به تئاتر می‌آیند. برخی از این دوستان که سابقه تئاتری دارند و به نوعی در سینما به شهرت رسیدند و حال به تئاتر برگشتند که هیچ مشکلی ندارند. اما عده دیگری هستند که تجربه کار کردن در تئاتر را نداشتند که به اعتقاد من حضور آنها هم هیچ اشکالی ندارد. چون تئاتر ملک پدری کسی نیست و هر کسی در هر جایگاهی می‌تواند تئاتر کار کند. حال این فرد می‌تواند در نزد مردم شهره یا اینکه بازیگر گمنامی باشد. اگر قواعد بازی در صحنه رعایت شود، از نظر من هیچ اشکالی ندارد و اتفاقا خیلی هم اتفاق خوبی است. چراکه حضور همین دوستان، خیلی از طرفداران آنها را با تئاتر آشنا می‌کند. البته به این شرط که نمایش خوبی باشد و پولی که در آن سرمایه‌گذاری شده، خواستگاه سالمی داشته باشد.

در نهایت باید بگویم وقتی ما از عبارت دوران گذار صحبت می‌کنیم، مراد ما الزاما شش ماه و یک سال نیست. دوران گذار ممکن است نیم قرن و شاید بیشتر به طول بیانجامد. اگر مواردی که عنوان شد، درمان نشود، قطعا دوران گذار طولانی‌تر خواهد شد و ما در ادامه شاهد وضعیتی می‌شویم که تئاتر ما را از تئاتر چند صدا به تئاتر تک صدا نزدیک می‌کند.

]]>
سخن گوی شورای نگهبان : 2019-07-14T16:59:45+01:00 2019-07-14T16:59:45+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7152 اسماعیل روحی کدخدایی در پاسخ به قدس آنلاین:ملاک ما فقط قانون است/ شورای نگهبان در انتخابات برای کسی فرش قرمز پهن نمی‌کندمینا افرازهسخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز خود( ۲۲ تیرماه) به تشریح آخرین مصوبات و همچنین عملکرد یک سال اخیر این شورا در آستانه سالروز تاسیس آن پرداخت.عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان امروز در حاشیه نشست خبری خود با خبرنگاران از نسخه جدید پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان رونمایی کرد.کدخدایی در پاسخ به خبرنگار قدس آنلاین درباره اینکه برخی اصلاح طلبان مدعی شده اند که با مقامات شورای

کدخدایی در پاسخ به قدس آنلاین:

ملاک ما فقط قانون است/ شورای نگهبان در انتخابات برای کسی فرش قرمز پهن نمی‌کند

مینا افرازه

سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز خود( ۲۲ تیرماه) به تشریح آخرین مصوبات و همچنین عملکرد یک سال اخیر این شورا در آستانه سالروز تاسیس آن پرداخت.
کدخدایی


عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان امروز در حاشیه نشست خبری خود با خبرنگاران از نسخه جدید پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان رونمایی کرد.

کدخدایی در پاسخ به خبرنگار قدس آنلاین درباره اینکه برخی اصلاح طلبان مدعی شده اند که با مقامات شورای نگهبان دیدارهایی را برای بازتر شدن فضای انتخاباتی داشته‌اند، آیا این موضوع را تایید می کنید و آیا این دیدارها در تصمیمات شورا تأثیری خواهد داشت یا نه، اظهار کرد: این رفت و آمدها طبیعی است و در گذشته هم چنین دیدارهایی بوده است و اگر پیشنهادات و راهکارهای موثری ارائه شود قطعاً از آن استقبال می کنیم و درنهایت باید گفت که ملاک شورای نگهبان تنها قانون است.

دو ایراد شورای نگهبان به قانون احزاب

کدخدایی در این نشست خبری با بیان اینکه طرح اصلاح مواد یک و ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی در جلسات شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته است که دارای ایرادات و ابهاماتی است، اظهار داشت: 

در ماده یک بند ۱۷ طرح نحوه فعالیت احزاب، بحث احزاب به انجمن‌ها و کانون‌های صنفی توسعه داده شده که مشخص نیست که کانون‌های صنفی هم جزو احزاب قرار می‌گیرند یا خیر که مغایر قانون شناخته شد و دارای ابهام است.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: در ماده ۲ هم مشخص نیست که آیا کانون‌های صنفی هم باید از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب مجوز بگیرند یا خیر و یا همان مجوز صنفی کفایت می‌کند که آقایان اعلام کردند که ابهام دارد.

وی  در پاسخ به سوالی درباره حذف گزارشی درباره انتخابات ۸۸ از روی پایگاه خبری شورای نگهبان، اظهار داشت: ادعای مضحکی که در این باره عنوان می‌شود قابل پاسخ نیست و از این ادعاها زیاد است. توضیحات روابط عمومی شورای کافی بوده و نظر شورای نگهبان نظری قاطع و پایانی است.

کدخدایی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی اینکه واکنش شما به احتمال ساخت فیلم در مورد شورای نگهبان چیست اظهار داشت: الان هم در مورد شورای نگهبان فیلم می سازند همین اتهام ادعاهایی که مطرح می‌شود بدتر از فیلم است هر چه می خواهند فیلم بسازند.

وی در پاسخ به سوالی درباره الکترونیکی شدن انتخابات و ادعاهایی مبنی بر حضور کمرنگ مردم گفت: اگر بگوییم انتخابات الکترونیکی باشد، یک چیز می‌گویند، بگوییم نباشد چیز دیگری مطرح می‌کنند. اسفندماه سال جاری در انتخابات مردم پاسخ محکمی به این یاوه گویی‌ها خواهند داد و همین‌جا بنده و به همراه شما رسانه‌ای‌ها آمارهای خوبی را در این خصوص اعلام می‌کنیم.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره خرید رأی معتادین، تصریح کرد: این موارد را بررسی می‌کنیم. قطعاً خرید و فروش رای جرم است و قوه قضاییه بررسی می‌کند.

کدخدایی درباره معرفی نامزدهای عضویت در شورای نگهبان و معرفی یک نماینده مجلس از سوی رئیس قوه قضائیه برای عضویت در شورا به عنوان حقوقدان  گفت: انتخاب اعضای شورای نگهبان با نظر قوه است و ما فارغ از پاسخگویی در این زمینه هستیم زیرا بر اساس اختیار ما صورت نمی‌گیرد اما نهایتا نمایندگان آنها را انتخاب می‌کنند. قطعاً هر کسی که به شورای نگهبان می‌آید باید فارغ از اظهارنظرها و مصادیق سیاسی عمل کند.

 

در احراز صلاحیت‌ها، مفاسد اقتصادی، اخلاقی  بررسی می‌شود

وی درباره ملاک ارزیابی صلاحیت‌های کاندیداها در انتخابات اعلام کرد که مفاسد اقتصادی، اخلاقی و خلاف منافع ملی از جمله مورادی است مدنظر ما است که در انتخابات بررسی می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر شکایت از محمود صادقی و حضور کدخدایی در فراکسیون امید گفت: ما شکایت از وی کردیم و گفتیم اگر مدارکی دارید ارائه کنید. اینکه در رسانه ها اعلام کرده معلوم است مقصود دیگری دارد، سه سال از طرح ادعای او می‌گذرد اما تاکنون هیچ مستنداتی ارائه نشده است.

کدخدایی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عده‌ای اعلام کردند باید با شورای نگهبان برای تأیید صلاحیت‌ها وارد لابی شویم، تصریح کرد: گوش ما برای شنیدن راهکارها و پیشنهادات باز است و فرقی نمی‌کند که این پیشنهادات از چه گروه و جناحی باشد و رفت و آمدها از قدیم وجود داشته، الان هم وجود دارد اما نسبت به باج خواهی و زیاده‌خواهی و لابی‌ها گوش‌های ما ناشنوا خواهد بود.

شورای نگهبان در انتخابات برای کسی فرش قرمز پهن نمی‌کند

 سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه یکی از وزرای دولت اصلاحات گفته است که اگر حاکمیت تضمین دهد که 80 درصد کاندیداهای این جریان تایید صلاحیت شوند، آنها به جای سربازان، ژنرال‌هایشان را در انتخابات آتی به مجلس می‌فرستند، گفت: ملاک شورای نگهبان اجرای مر قانون است، شورای نگهبان برای کسی فرش قرمز پهن نمی‌کند.  ما در شورای نگهبان تحت تأثیر اظهارات و موضع‌گیری‌های جریانات سیاسی قرار نمی‌گیریم.

کدخدایی درباره مهلت مجلس برای انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان، گفت: مهلت قانونی ۲۶ تیر ماه است و باید این هفته مجلس حقوقدانان شورای نگهبان را تعیین تکلیف کند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات مجدد پیرامون برجام اظهار داشت: برجام یک موافقتنامه بوده است که امضا شده است و اگر بخواهد تغییری در آن ایجاد شود باید همه اطراف قضیه نسبت به آن نظر داشته باشند .آمریکاییها مثل همیشه بد عهدی کردند و توافقات خود را نقض کردند ما فقط باید بر اجرایی شدن برجام اصرار کنیم و راهکار دیگری پیش‌بینی نمی‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در مورد موافقتنامه اوراسیا گفت: این موافقتنامه می‌تواند کمک زیادی به شرایط اقتصادی موجود کند این کشورها ، کشورهای موثر هستند وزیر نیرو مسئول پیگیری این موافقت‌نامه هستند و گفتند که اثرات خوبی دارد.

]]>
تقویم شیعه ولادت حضرت امام رضا علیه السلام یازدهم ماه ذی القعده : 2019-07-14T03:55:53+01:00 2019-07-14T03:55:53+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7149 اسماعیل روحی 1 - ولادت امام رضا علیه السّلامدر روز پنجشنبه سال 148 ه’ امام رضا علیه السّلام در مدینه طیبه به دنیا آمد.(اعلام الوری: ج 20، ص 40. جلاء العیون: ص 544. فیض العلام: ص 90. بحار الانوار: ج 49، ص 10)در ولادت آن حضرت 11 ذی الحجه و 11 ربیع الاول نیز ذکر شده است.(فیض العلام: ص 119. بحار الانوار: ج 49، ص 304)پدر آن حضرت موسی بن جعفر علیه السّلام، و مادرشان امّ البنین نجمه سلام اللَّه علیها(اعلام الوری: ج 2، ص 40. بحار الانوار: ج 49، ص 10. ارشاد: ج 2، ص 246)است. نام مبارکشان علی است، و کنیه آن حضرت اب
1 - ولادت امام رضا علیه السّلام
در روز پنجشنبه سال 148 ه’ امام رضا علیه السّلام در مدینه طیبه به دنیا آمد.
(اعلام الوری: ج 20، ص 40. جلاء العیون: ص 544. فیض العلام: ص 90. بحار الانوار: ج 49، ص 10)
در ولادت آن حضرت 11 ذی الحجه و 11 ربیع الاول نیز ذکر شده است.
(فیض العلام: ص 119. بحار الانوار: ج 49، ص 304)
پدر آن حضرت موسی بن جعفر علیه السّلام، و مادرشان امّ البنین نجمه سلام اللَّه علیها
(اعلام الوری: ج 2، ص 40. بحار الانوار: ج 49، ص 10. ارشاد: ج 2، ص 246)
است. نام مبارکشان علی است، و کنیه آن حضرت ابوالحسن است، و کنیه خاصشان ابوعلی است.
(بحار الانوار: ج 49، ص 10)
القاب حضرت سراج اللَّه، نور الهدی، قره عین المؤمنین، مکیده الملحدین، کفو الملک، کافی الخلق، رب السریر، رئاب التدبیر (به معنای مصلح)، فاضل، صابر، وفیّ، صدیق، رضیّ.
(بحار الانوار: ج 49، ص 10)
هنگامی که آن حضرت به دنیا آمد پدرشان حضرت موسی بن جعفر علیه السّلام دستور دادند فرزندشان را بیاورند.

آن حضرت را در پارچه سفیدی پیچیده و به خدمت پدر بردند. آن حضرت در گوش راست حضرت رضا علیه السّلام اذان و در گوش چپ آن حضرت اقامه فرمود، و آب فرات به کام مبارک آن حضرت ریخت و سپس او را به مادر مکرمه اش نجمه سلام اللَّه علیها برگردانیدند.
(بحار الانوار: ج 49، ص 9)

]]>
گرامیداشت دهه مبارک کرامت : 2019-07-14T03:50:57+01:00 2019-07-14T03:50:57+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7139 اسماعیل روحی دهه کرامت، دهه اول ماه ذی‌العقده است و آغازش با ولادت حضرت معصومه(علیهالسلام) و پایانش با ولادت حضرت ابوالحسن علی بن موسی‌الرضا(علیه السلام) می‌باشد.این دهه یادآور بسیاری از مطالب عالی و مفاهیم بلند و سازنده و ارزشمند است. دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفاهای کم‌نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است.مهر و وفایی که خواهر مهربان و دلداده را به هجرت وادار نموده و غربت و بیماری و مرگ در فصل جوانی را برای او آسان کرده است.مهربانی که جز در مورد


دهه کرامت، دهه اول ماه ذی‌العقده است و آغازش با ولادت حضرت معصومه(علیهالسلام)

 و پایانش با ولادت حضرت ابوالحسن علی بن موسی‌الرضا(علیه السلام) می‌باشد

.این دهه یادآور بسیاری از مطالب عالی و مفاهیم بلند و سازنده و ارزشمند است. 

دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفاهای کم‌نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است.

مهر و وفایی که خواهر مهربان و دلداده را به هجرت وادار نموده و غربت

 و بیماری و مرگ در فصل جوانی را برای او آسان کرده است.

مهربانی که جز در مورد امام حسین و حضرت زینب (علیهما‌السلام) سابقه ندارد.

دهه کرامت تداعی کننده عزم و قاطعیت و اراده آهنین زنان بزرگ و بانوان و الامقام و گرانقدر جهان می‌باشد.

تمام مفاهیم سازنده‌ای که ما در فرهنگ اسلامی داریم در این دهه تداعی می‌شوند

 چرا که حرم حضرت معصومه و امام رضا (علیهماالسلام) کانون دعا و قرآن و نیایش و ... است.

دهه کرامت یادآور تحول آفرینی بانوان آسمانی است و این که می‌توانند

 رهبری دل‌های صدها میلیون مسلمان را در طی اعصار عهده‌دار بشوند.

امام صادق(ع)پیش از ولادت كریمه آل محمد(ص) فرمود:

خدا را حرمى است و آن مكه است،امیرمؤمنان را حرمى است و آن كوفه است،و ما اهل بیت را حرمى است و آن قم است

.بزودى بانویى به نام فاطمه از تبار من در آن جا دفن شود كه هر كس به زیارتش بشتابد،بهشت بر او واجب مى گردد.


]]>
یازدهم ماه ذی القعده ولادت با سعادت امام مهربانی ها تبریک وتهنیت باد : 2019-07-14T03:25:53+01:00 2019-07-14T03:25:53+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7151 اسماعیل روحی


]]>
رئیس قوه قضائیه آیت‌الله رئیسی : 2019-07-13T11:47:33+01:00 2019-07-13T11:47:33+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7150 اسماعیل روحی رئیسی در نشست با فعالان محیط زیست:با وجود اسناد بالادستی به توافق‌نامه‌هایی مانند پاریس نیازی نداریم/ فعالان محیط زیستی باید منتظر نظر قاضی باشندرئیس قوه‌ قضاییه در رابطه با توافقنامه پاریس با اشاره به وجود اسناد بالادستی محیط زیستی در کشور گفت: با وجود این اسناد، هیچ نیازی به توافقنامه‌هایی مثل پاریس نداریم.به گزارش قدس آنلاین حجت‌الاسلام رئیسی،‌ رئیس قوه قضائیه امروز در ادامه نشست با فعالان محیط زیست، درباره "توافقنامه پاریس" با اشاره به وجود اسناد بالادستی محیط زیستی در کشور اظ

رئیسی در نشست با فعالان محیط زیست:

با وجود اسناد بالادستی به توافق‌نامه‌هایی مانند پاریس نیازی نداریم/ فعالان محیط زیستی باید منتظر نظر قاضی باشند

رئیس قوه‌ قضاییه در رابطه با توافقنامه پاریس با اشاره به وجود اسناد بالادستی محیط زیستی در کشور گفت: با وجود این اسناد، هیچ نیازی به توافقنامه‌هایی مثل پاریس نداریم.
رئیسی


به گزارش قدس آنلاین حجت‌الاسلام رئیسی،‌ رئیس قوه قضائیه امروز در ادامه نشست با فعالان محیط زیست، درباره "توافقنامه پاریس" با اشاره به وجود اسناد بالادستی محیط زیستی در کشور اظهار کرد: با وجود این اسناد، هیچ نیازی به توافقنامه‌هایی مثل پاریس نداریم؛ عقل و نقل و دین ما به اندازه کافی به آن پرداخته و الان ما برای حفظ محیط زیست نیاز به ورود به این حیطه نداریم البته نیاز به همکاریهای بین‌المللی داریم.

رئیسی با اشاره به سخنان یکی از فعالان محیط زیستی در خصوص دیپلماسی محیط زیست ضمن تاکید بر اهمیت این موضوع تصریح کرد: ما 15 همسایه داریم که ارتباطات بسیار نزدیکی در مورد محیط زیست با آنها وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه میز دیپلماسی محیط زیست باید یکی از فعالیتها باشد، افزود: حقوقدانان باید از متخصصان بخشهای مختلف محیط زیست نظرخواهی و به نظرات آنها توجه کنند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه آموزش قضات در خصوص مباحث محیط زیستی حرف بسیار درستی است، گفت: ما بخش آموزشمان را موظف کردیم که آموزش این تخصص ولو به اجمال صورت گیرد.

رئیسی با اشاره به اینکه تغییرات در هر منطقه باید با توجه به حفظ فرهنگ آن منطقه باشد به تغییرات ایجاد شده در اطراف حرم مطهر رضوی در شهر مشهد اشاره کرد و تصریح کرد: متأسفانه در شهر مشهد بدون توجه به فضای اطراف حرم بلندمرتبه سازی شده که موجب دیده نشدن گنبد مطهر شده است و مورد دغدغه مشهدی‌ها و علاقه‌مندان به امام رضا(ع) شده است. باید بافت فرسوده اصلاح شود اما این اصلاح باید با توجه به حرم مطهر و تاریخ هزار ساله مشهد مقدس که در این نقطه شکل گرفته باشد. کسی منکر رفع نیازها نیست اما این کار باید با حفظ میراث ملی و مردمی صورت بگیرد.

رئیس قوه قضائیه همچنین با اشاره به مسابقه تسلیحاتی که بین مستکبران شکل گرفته افزود: براساس خبر می‌گویم که امروز مسابقه تسلیحاتی مستکبران آمریکایی و اروپایی محیط زیست را مورد خطر قرار داده است و آنها با سلاح‌های هسته‌ای و برای منافع شخصی و گروهی خودشان محیط زیست را به خطر انداخته‌اند.

رئیسی همچنین با اشاره به موضوع تالاب انزلی تصریح کرد: مسئولان نباید اجازه دهند که فاضلاب شهر وارد تالاب انزلی شود مگر این تالاب کم ثروتی است. این آسیب کاملا جدی است و خداوند آن اقلیم را برای این منطقه قرار داده است که باید حفظ شود.

وی 3 هزار محیط‌بان سازمان حفاظت از محیط زیست را جلوه‌ای از محیط‌بانی دانست و تاکید کرد: اما محیط‌بانی فقط وظیفه اینها نیست و اگر محیط زیست به خطر افتاد فقط آنها نباید پاسخگو باشند.

رئیس قوه قضائیه ضمن تشکر از زحمات محیط‌بانان بابت محافظت از ثروت مردم و همچنین تشکر از فعالیت سازمانهای مردم‌نهاد که بدون چشمداشت فعالیت می‌کنند گفت: وقتی به درختی آسیب می‌رسد گویی که کسی به فرزندان اینها آسیب زده است باید از کار اینها حمایت قانونی و قضایی شود و سازمان جنگل‌ها و محیط زیست به گزارش‌های آنها توجه کند.

رئیسی تقارن روز حفظ محیط زیست و محیطبان با ولادت امام رضا(ع) را بسیار ارزشمند دانست و با اشاره به اینکه بیش از دلایل نقلی برای حفظ محیط زیست دلایل عقلی وجود دارد افزود: امروز محیط زیست، جانوران و موجودات مختلف باید حفظ شود و لازمه زنده بودن طبیعت حفظ محیط زیست است که عقل به آن حکم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه حفظ محیط زیست در جای جای قرآن کریم وجود دارد گفت: در مقالات مختلف به آیات و روایات ائمه که بر حفظ محیط زیست تاکید دارند اشاره شده است.

رئیس قوه قضائیه  با اشاره به اینکه ائمه اطهار در روش عملی خودشان حفظ محیط زیست را در جای جای زندگی خود رعایت می‌کردند، به اسناد بالادستی جمهوری اسلامی ایران و اصل 50 قانون اساسی در خصوص حفظ محیط زیست اشاره و تصریح کرد: در کشور ضرورت توسعه یافتگی احساس می‌شود اما هرگونه توسعه فرع بر محیط زیست است.

رئیسی با اشاره به اینکه احداث کارخانه، سد و کارگاه فرع بر حفظ محیط زیست است، تصریح کرد: اگر از مطالعات معلوم شود که محیط زیست به خطر می‌افتد کارخانه و کارگاه را نباید در آنجا احداث کرد.

وی با اشاره به اینکه قانون اساسی، اساس را بر توسعه‌یافتگی و اصل را بر حفظ محیط زیست قرار داده است، به مسئولیت مردم و دولت در خصوص حفظ محیط زیست تاکید کرد و افزود: حفظ محیط زیست یکی از جلوه‌های امر به معروف و نهی از منکر است و با هرگونه تخریب باید برخورد لسانی، انتظامی و قضایی کرد.

رئیس قوه قضائیه  با اشاره به اینکه حفظ محیط زیست یک معروف است از همه نخبگان، فرهیختگان و دردآشنایان که مسائل اجتماعی و محیط زیستی را دنبال می‌کنند که می‌دانند آب، خاک، جنگل و هوا سرمایه الهی برای حفظ زندگی است خواست تا اگر می‌بینند که امروز تخریب‌گران وابسته به ثروت و قدرت در حال تخریب محیط زیست هستند مقابلشان بایستند، چرا که تخریب از طرف هیچ سازمان و موسسه‌ای نیز پذیرفته نیست.

رئیسی با اشاره به اینکه نزولات آسمانی در همه جای عالم به عنوان برکت مطرح است، با اشاره به نگرانی برخی افراد از این نزولات افزود: این نگرانی نشان می‌دهد که زیرساختها آماده نیست لایروبی‌ها انجام نشده، جنگل‌هایی که می‌تواند مانع سیلاب شود تخریب شده و مسیل‌ها مورد آسیب و ساخت و ساز سوداگران، سودجویان و زیاده‌خواهان قرار گرفته است.

وی از مردم و سمن‌ها که مسائل محیط زیستی را با دغدغه دنبال می‌کنند و می‌دانند که نگاه منطقه‌ای و اقلیمی به محیط زیست آسیب می‌زند با این نگاه مقابله کنند و افزود: ضرورت‌ها باید به قدری پیچیده در قانون در نظر گرفته شود که نتوان به سهولت به جنگل دست‌اندازی کرد.

رئیس قوه قضائیه  با تاکید بر اینکه قطع یک درخت باید با ساز و کار دقیقی صورت بگیرد و در دست یک کمیسیون نباشد افزود: پروژه اقتصادی نباید آب، خاک و جنگل را تهدید کند استثنائات را باید قانون تعیین کند و در اختیار شورای ده، بخشدار و فرماندار نباشد بلکه یک جمع متخصص و علمی که مسئولیت‌پذیر هم باشند آن را به عهده بگیرند. در یک منطقه کوچک شورا و شهردار بافت را تغییر می‌دهند و شیوه شورا و شهردار ماقبل خود را هم قبول ندارند.

رئیسی در بخشی از سخنان خود در واکنش به اظهارات یکی از فعالان محیط زیستی در خصوص متهمان به جاسوسی در پوشش محیط زیست که با توجه به شناخت خود در محیط کار و دانشگاه آنها را مبرای از این اتهام می‌دانست، گفت: اینکه این پرونده در سازمان محیط زیست و بین فعالان مطرح می‌شود که در دانشگاه یا مؤسسه‌ای این افراد را می‌شناختید، شما در این حیطه می‌توانید شناخت آن را بگویید، اما بگذارید در حوزه امنیتی و قضایی متخصصان و قاضی اظهارنظر کند.

رئیس قوه‌قضاییه با اشاره به اینکه اظهارنظر نهایی باید توسط دستگاه قضایی صورت بگیرد مجدداً از فعالان محیط زیستی خواست که در حیطه فعالیت خودشان نسبت به آن اظهارنظر کنند، اما اینکه قسم بخورند که اینها بی‌گناه بودند، به‌عهده قاضی بگذارند.

رئیسی با تأکید بر اینکه گروه‌های کارشناسی امنیتی و قضایی ساعت‌ها روی این پرونده کار کرده‌اند و هنوز هم ادامه دارد، تصریح کرد: فعالان محیط زیستی باید منتظر نظر قاضی باشند.

وی خطاب به فعالان محیط زیستی گفت: شما از همه زوایای زندگی این افراد مطلع نیستید و به همین دلیل همه ما باید منتظر نظر دادگاه در این خصوص بمانیم.

]]>
آیت الله حسن عالمی عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت و گو با قدس آنلاین عنوان کرد: 2019-07-12T21:11:47+01:00 2019-07-12T21:11:47+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7148 اسماعیل روحی در گفت و گوی عضو مجلس خبرگان رهبری با قدس آنلاین مطرح شدچرا زیارت امام رضا(ع) افضل زیارات استعضو مجلس خبرگان رهبری گفت: کسانی که ولایت امام رضا(ع) را قبول دارند طبیعتا ولایت فرزندان ایشان تا امام زمان(عج) را نیز پذیرفته اند. چون پس از امام رضا(ع) هیچ فرقه و گروه دیگری از شیعه منشعب نشده و شیعیان پراکنده نگردیده اند.وحید اکرمیآیت الله حسن عالمی عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت و گو با قدس آنلاین عنوان کرد: نامگذاری دهه مبارکه کرامت که در سالهای اخیر انجام شده، کاری بسیار پسندیده و ارزنده اس

در گفت و گوی عضو مجلس خبرگان رهبری با قدس آنلاین مطرح شد

چرا زیارت امام رضا(ع) افضل زیارات است

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: کسانی که ولایت امام رضا(ع) را قبول دارند طبیعتا ولایت فرزندان ایشان تا امام زمان(عج) را نیز پذیرفته اند. چون پس از امام رضا(ع) هیچ فرقه و گروه دیگری از شیعه منشعب نشده و شیعیان پراکنده نگردیده اند.

وحید اکرمی

آیت الله حسن عالمی


آیت الله حسن عالمی عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت و گو با قدس آنلاین عنوان کرد: نامگذاری دهه مبارکه کرامت که در سالهای اخیر انجام شده، کاری بسیار پسندیده و ارزنده است.

وی ادامه داد: در این دهه اتفاقات بسیار مبارکی رخ داده است. در ابتدای آن میلاد حضرت معصومه سلام الله علیها است. ایشان زندگی بسیار مبارک و سراسر ارزشمندی داشته اند. در طول عمر مبارکشان تلاشها و اقدامات بسیاری برای روشن شدن حق و حقیقت انجام داده اند که یکی از آنها همان سفر ایشان از مدینه به سمت مرو است. ایشان برای تبیعت و حمایت از برادر و مولایشان از جان خود نیز گذشتند.  

وی با اشاره به اینکه براساس تقدیر الهی قبر مطهر ایشان در قم قرار گرفته و در طول تاریخ پناهگاه شیعیان بوده است، اظهار کرد: روایات زیادی در ارزش بالای زیارت این حضرت نقل شده است. به عنوان مثال از امام صادق(ع) و نیز امام رضا(ع) و همچنین امام جواد(ع) نقل شده است: هر که حضرت فاطمه معصومه (س) را در قم زیارت کند خدا بهشت را بر او واجب می کند.

وی تاکید کرد: نحوه زندگی حضرت معصومه سلام الله علیها باید همیشه نصب العین تمام شیعیان به خصوص جامعه زنان باشد. باید از زندگی این بزرگوار درس گرفت و معارفش را آموخت. ایرانیان باید قدر حضور حرم مطهر این حضرت را در کشور بدانند.

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: در روزهای مابین این دهه میلاد حضرت احمد ابن موسی(ع) است . ایشان به شاهچراغ معروف شده و در واقع یکی از برادران بزرگوار امام رضا علیه السلام است.

آیت الله حسن عالمی ابراز داشت: برای ایشان صفات برجسته و ارزشمندی نقل شده است. از جمله اینکه، از جد بزرگوارش حضرت امیرالمومنین(ع) آموخته بود که برده ها را خریداری و آزاد کند. حضرت علی (ع) در طول عمر گرامیشان هزار برده را خریداری و آزاد کرده بودند. حضرت شاهچراغ هم به تاسی از جد بزرگوارشان در زندگی خود توانسته است هزار برده را خریداری و آزاد کند.

وی تصریح کرد: خصایص و کمالات زیادی برای حضرت شاهچراغ نقل شده است. ایشان وقتی تصمیم می گیرند که به مرو سفر کرده و خود را به برادر بزرگوارشان حضرت امام رضا(ع) رسانده تا در کنار ایشان باشند، در بین راه و در شیراز با ماموران حکومت عباسی روبرو شده و به دستور مامون به همراه دو برادر دیگر در این شهر به شهادت می رسند

وی افزود: در نهایت در پایان دهه کرامت نیز میلاد حضرت رضا(ع) قرار دارد. حضرت رسول اکرم(ص)، درمورد حضرت رضا(ع) حدیثی را فرموده اند که: "در بین الجبلین در خراسان بقعه ای خواهد بود که از بقعه های بهشت است." یعنی پیغمبر اکرم خبر داده اند که حضرت رضا علیه السلام در خراسان دفن خواهد شد و مدفن ایشان روضه ای از روضه های بهشت است.

آیت الله حسن عالمی اظهار کرد: علاوه بر این روایات زیادی در خصوص ارزش و ثواب بالای زیارت حضرت رضا(ع) نقل شده است. از جمله آنها، روایاتی از امام جواد علیه السلام در بسیاری از کتب معتبر از جمله کتاب کامل الزیارات نقل شده است که شخصی ازحضرت جواد(ع) پرسید: توفیق تشرف به مکه مکرمه و حج عمره را داشته و بعد به مدینه منوره رفتم و قبر پیامبر(ص) و ائمه بقیع علیهم السلام را زیارت کردم. اگر سال دیگر امکان زیارت پیش آمد، آیا دوباره همین کار را تکرار کنم یا به زیارت پدر شما در خراسان بروم. حضرت امام جواد علیه السلام به او گفتند که زیارت پدر من افضل است.

آیت الله عالمی در توضیح این روایت گفت: اینکه زیارت حضرت رضا(ع) افضل از حج عمره، زیارت قبررسول الله(ص) و ائمه بقیع علیهم السلام است دلیل دارد. دلیلش این است که هر کسی حضرت رضا(ع) را زیارت می کند ولایت تمام ائمه را قبول کرده است.

وی ادامه داد: بسیاری از فرقه های شیعی هستند که ۴ امامی یا ۵ امامی یا ۶ امامی و .... هستند اما کسانی که ولایت امام رضا(ع) را قبول کرده اند ولایت فرزندان ایشان تا امام زمان(عج) را نیز پذیرفته اند. چون پس از امام رضا (ع) هیچ فرقه و گروه دیگری از شیعه منشعب نشده است. بنابراین چون ولایت زائر امام رضا(ع) کامل است ازاین جهت زیارت این امام نیز افضل شمرده شده است.

آیت الله حسن عالمی تاکید کرد: زائران باید آداب زیارت را رعایت کنند. در کتب شیعی از جمله مفاتیح الجنان این آداب به صورت کامل بیان شده است. همچنین شهید اول در کتاب دروس خود دوازده ویژگی برای زائر امام رضا (ع) نقل کرده است. کسانی که می خواهند به صورت کامل امام رضا (ع) را زیارت کنند باید این ویژگی ها را رعایت کنند.

]]>
سپاه پاسداران : 2019-07-12T21:08:45+01:00 2019-07-12T21:08:45+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7147 اسماعیل روحی ایران مقرهای اشرار راگلوله باران کردپاسخ قاطع سپاه به شرارت تروریست ها در مرز اقلیم کردستانروابط عمومی نیروی زمینی سپاه در اطلاعیه‌ای از گلوله باران مقرهای تروریست‌ها در حاشیه مرزهای اقلیم کردستان عراق با ایران و هلاکت و زخمی شدن شمار زیادی از تروریست‌ها خبر داد.قدس آنلاین: در پی تحرکات اخیر تروریست‌های تحت حمایت استکبار جهانی در مناطقی از غرب و شمال غرب کشور ضدامنیت و آرامش ملت ایران، روابط عمومی نیروی زمینی سپاه اطلاعیه ای صادر کرد.در این اطلاعیه آمده است:در پی اقدام تروریستی روزهای اخیر گروهک

ایران مقرهای اشرار راگلوله باران کرد

پاسخ قاطع سپاه به شرارت تروریست ها در مرز اقلیم کردستان

روابط عمومی نیروی زمینی سپاه در اطلاعیه‌ای از گلوله باران مقرهای تروریست‌ها در حاشیه مرزهای اقلیم کردستان عراق با ایران و هلاکت و زخمی شدن شمار زیادی از تروریست‌ها خبر داد.
سپاه پاسداران


قدس آنلاین: در پی تحرکات اخیر تروریست‌های تحت حمایت استکبار جهانی در مناطقی از غرب و شمال غرب کشور ضدامنیت و آرامش ملت ایران، روابط عمومی نیروی زمینی سپاه اطلاعیه ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است:

در پی اقدام تروریستی روزهای اخیر گروهک های ضدانقلاب و تحت حمایت استکبار جهانی در مناطقی از غرب و شمال غرب کشور و به شهادت رساندن  شهید سرافراز و دلاور "حاصل احمدی "و دو تن از پاسداران غیور اسلام و تلاش مذبوحانه  در برهم زدن امنیت استان‌های آذربایجان غربی و کردستان، نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه هشدارهای قبلی کشورمان به  اقلیم کردستان عراق مبنی بر جلوگیری از استفاده گروهک‌های تروریستی از مناطق حاشیه مرزهای مشترک با جمهوری اسلامی ایران برای  فعال کردن مقرها برای آموزش، سازماندهی و گسیل تیم های تروریستی در نفوذ از مرز و انجام اقدامات تروریستی و ضد امنیتی در میهن اسلامی ما و بی توجهی و مسامحه در این خصوص  ، از روز چهارشنبه ( ۱۹ تیرماه ) مقرهای فعال و محل استقرار و آموزش گروهک‌های تروریستی ضدانقلاب در این مناطق را هدف قرار داد.

در این عملیات که توسط واحدهای  موشکی ، پهپادی و توپخانه نیروی زمینی سپاه انجام پذیرفت، مراکز فعال تروریست ها هدف قرار گرفت  و علاوه بر انهدام آنها،  شمار  زیادی از عناصر تروریستی به هلاکت رسیده و یا زخمی شده اند که اطلاعات تکمیلی متعاقبا به آگاهی ملت شریف ایران رسانده خواهد شد.

در اطلاعیه نیروی زمینی سپاه تصریح شده است: با اشراف اطلاعاتی و شناخت دقیق یگان های اطلاعاتی و عملیاتی از نقاط و محل های استقرار تروریست های مزدور، اهداف موردنظر به دقت مورد اصابت قرار گرفته و  مراحل عملیات نیز تصویربرداری و مستند سازی شده است.

این اطلاعیه در پایان با پرده برداشتن از تلاش تروریست ها در استفاده ار روستاییان به عنوان سپر انسانی و درخواست مجدد از مردم شریف کردستان عراق مبنی بر فاصله گرفتن از محل های استقرار گروهک های تروریستی و طرد آنان  تاکید کرده است: همانگونه که بارها تصریح شده است، امنیت ملی و حفظ آرامش و آسایش ملت ایران به ویژه مردم عزیز و غیور استان های مرزی خط قرمز نیروهای مسلح کشور بویژه نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده و در این خصوص هیچ ملاحظه و مرزی را نمی شناسد و تروریست ها را در هر سوراخی که خزیده باشند به سزای اعمال ننگین و جنایتکارانه شان خواهند رساند، همچنین از اقلیم کردستان عراق انتظار می رود با جدی گرفتن هشدارها و تذکرات جمهوری اسلامی ایران، بیش از این اجازه ندهد سرزمین خود به پناهگاه و محل آموزش، تربیت و سازماندهی تروریست‌ها برای ارتکاب جنایات تروریستی و به مخاطره انداختن امنیت پایدار کشورمان تبدیل شود.

]]>
امام خامنه‌ای مد ظله العالی : 2019-07-12T21:05:58+01:00 2019-07-12T21:05:58+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7146 اسماعیل روحی رهبر معظم انقلاب:مایه تأسف است که حادثه مسجد گوهرشاد انعکاسی در تاریخ ما نداشته باشدحضرت آیت‌الله خامنه‌ای سه‌شنبه (8 فروردین ماه 96) ضمن بازدید از نمایشگاه آثار هنری و اسناد تاریخی مرتبط با واقعه‌ی مسجد گوهرشاد که در حرم مطهر رضوی برگزار شده بود، در جمع برگزارکنندگان این نمایشگاه سخنرانی کردند.قدس آنلاین: پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR متن بیانات رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار را در سالروز واقعه‌ خونین کشتار مردم معترض به کشف حجاب رضاخانی در مسجد گوهرشاد مشهد که در تیرماه ۱۳۱۴&n

رهبر معظم انقلاب:

مایه تأسف است که حادثه مسجد گوهرشاد انعکاسی در تاریخ ما نداشته باشد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سه‌شنبه (8 فروردین ماه 96) ضمن بازدید از نمایشگاه آثار هنری و اسناد تاریخی مرتبط با واقعه‌ی مسجد گوهرشاد که در حرم مطهر رضوی برگزار شده بود، در جمع برگزارکنندگان این نمایشگاه سخنرانی کردند.
حضور و سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در دانشگاه فرهنگیان


قدس آنلاین: پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR متن بیانات رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار را در سالروز واقعه‌ خونین کشتار مردم معترض به کشف حجاب رضاخانی در مسجد گوهرشاد مشهد که در تیرماه ۱۳۱۴ به وقوع پیوست، برای نخستین‌بار منتشر می‌کند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اولاً خیلی تشکر می‌کنم از برادران عزیز، همچنین از آقای جلیلی(۱) که واقعاً زحمت کشیدید، کار نویی را انجام دادید. این خیلی مایه‌ی تأسف است که حادثه‌ی مسجد گوهرشاد با این عظمت و با این اهمیت هیچ انعکاسی در تاریخ ما، در ادبیات ما، در کتابهای رمان ما نداشته باشد. خب الحمدلله خوب کار کرده‌اید. تا آن مقداری که بنده دیدم و آن مقداری که حالا فهم بنده اقتضا می‌کند، خیلی به نظرم جالب و خوب آمد؛ هم کارهای نقّاشی و گرافیکی و همچنین کارهای گزارشی و روایتی؛ خیلی خوب بود. من دو سه تا نکته را عرض بکنم:

 اولاً راجع به مسئله‌ی مسجد گوهرشاد، غیر از آن کتابی که آقای وحید جلیلی اشاره کردند،(۲) باز هم کتاب هست. یک کتابی(۳) در قالب رمان یا داستان نوشته شده، اما تاریخ همین حادثه است و من آن را خوانده‌ام و می‌دانم، و با اطلاعاتی که من در ذهنم بوده تطبیق می‌کند. همین داستان مسجد گوهرشاد است با مقدمات و مؤخراتش، و اسم همه‌ی این شخصیتها در آن هست و ماجراها را درست تعریف کرده که من آن کتاب را دارم. یکی این کتاب است. یکی هم یک کتاب دیگری است که یکی دو سال پیش آن را خواندم. آن هم مشروح قضایای حادثه‌ی سال ۱۳۱۴ مسجد گوهرشاد را با مقدمات و مؤخرات و جزئیاتش نوشته. مثلاً جلساتی که در منزل مرحوم آقازاده(۴) تشکیل شده یا فرض بفرمایید که آنچه در صحن کهنه -صحن انقلاب- اتفاق افتاده یا اینکه اول بهلول کجا رفت، بعد آمد کجا، بعد چه جوری شد؛ اینها همه هست. کمااینکه در خود خاطرات بهلول هم -در اولش- هست. البته من کتاب خاطرات بهلول را نخوانده‌ام اما چون از خود ایشان شفاهاً شنیدم، می‌دانم که همان چیزهایی که شنیدم، در آن کتاب هست -البته آن کتاب مدتی دست من بود؛ قبل از اینکه چاپ بشود آن را به من داده بود- ایشان جزئیات حادثه‌ی آن دو سه روزی را که در اینجا بوده و روی منبر بوده -اول مسجد گوهرشاد را، بعد صحن کهنه و صحن نو و باز دوباره مسجد گوهرشاد را تا وقتی که فرار می‌کند از اینجا و می‌رود- در مقدمه‌ی کتاب به احتمال زیاد آورده. بنابراین کتابهای دیگری وجود دارد. البته همین‌طور که گفتم، یک کتابی هست که تاریخ و گزارش آن حادثه است. بخشی از آن کتاب یادداشتهای مرحوم شیخ احمد بهار است؛ شیخ احمد بهارِ(۵) رمان‌نویسِ معروف مشهد که در همه‌ی حوادث بوده و روزنامه هم منتشر می‌کرده و آن روزها هم به مناسبتی روزنامه‌اش را تعطیل می‌کند. داستان، در عین حال، متن ماجرا بوده. بخشی از آن کتابی که عرض می‌کنم خاطرات اوست. باید اینها را بگردید پیدا کنید.

 نکته‌ی دوم اینکه ببینید اصلاً قضیه‌ی مسجد گوهرشاد برای چه به وجود آمد؟‌ این را فراموش نکنیم. نکته‌ی محوری، مرحوم حاج آقا حسین قمی است.(۶) مرحوم حاج آقا حسین قمی سر مسئله‌ی کشف حجاب گفت من می‌روم با رضا شاه صحبت می‌کنم و مجبورش می‌کنم که گوش کند. با همین نیت از مشهد بلند شد رفت تهران، که البته وقتی رسید تهران، ایشان را از طرف دولتی‌ها هدایت کردند به شاه عبدالعظیم و آنجا در یک جایی نگه داشتند و شاه هم ملاقات نداد. البته ایشان گفته بود می‌روم و به او می‌گویم؛ اگر گوش کرد که هیچی، اگر گوش نکرد همانجا خودم خفه‌اش می‌کنم، می‌کشمش مثلاً؛ با این نیت رفته بود و نشد که ملاقات کند و بعد هم از همانجا ایشان را تبعید کردند به عراق. وقتی که ایشان در تهران بود، علمای مشهد در مسجد گوهرشاد جمع شدند برای اینکه بگویند که اولاً آقای حاج آقا حسین برگردند به مشهد؛ ثانیاً حرفهایی که ایشان خواسته‌اند، باید تحقق پیدا کند. اصلاً اجتماع علما در کشیک‌خانه‌ی مسجد گوهرشاد که بعد منجر به اجتماع مردم شد، برای این بود. یعنی عنصرِ مرحوم حاج آقا حسین قمی فراموش نشود؛ یک ملّای واقعاً مجاهدِ فی‌سبیل‌اللهِ نترسِ آماده‌ای که حاضر بود برود در دهان شیر دیگر، یعنی هیچ اِبایی نداشت. از اینجا هم که بلند شد رفت، تنها رفت؛ با خودش مثلاً حَشم و خَدم و اینها نبرد، فقط دوتا از پسرهایش ظاهراً‌ رفتند. این نکته‌ی قابل توجهی است.

 نکته‌ی بعدی این است که مرحوم آقازاده فراموش نشود. آقازاده در قضایای مسجد گوهرشاد دخالتی نداشته، لکن دستگاه دربار، او را متهم کردند. بعد هم به خاطر همین اتهام، آقازاده را که در مشهد دارای شأن خیلی زیادی بود -اصلاً کسی تصور نمی‌کرد که مأمور دولتی به خانه‌ی آقازاده برود، یعنی تا این حد که مأمور جرأت کند برود خانه‌ی آقازاده- مأمورین رفتند در خانه گرفتند او را، کشیدندش بیرون، بدون اینکه اجازه بدهند حتی لباس مرتبی تنش کند، برش داشتند از مشهد اول بردند یزد و مدتی آنجا بود، بعد هم به تهران و بعد از یکی دو سال مسمومش کردند و شهیدش کردند. ببینید اینها عناصر مهم قضیه‌ی مربوط به مسجد گوهرشاد است.

 یک نکته‌ی دیگر این است که ببینید یک وقت قضیه‌ مسجد گوهرشاد را از نگاه یک فاجعه‌ی تاریخی که اتفاق افتاده نگاه می‌کنید؛ آن همین است دیگر، همینی است که تصویرهایش این جوری کشیده می‌شود؛ یعنی یک عده مردم مؤمن برای خاطر مقصودی در یک جای مقدسی جمع شدند، مأ‌مورین دولتی ریختند اینها را کشتند. البته کشتار فقط در مسجد هم نبوده، بلکه بیرون، در فلکه -آن فلکه‌ی قدیم که البته حالا دیگر نیست- بست پایین خیابان، جلوی آن باصطلاح خیابان تهران، یعنی خیابان امام رضا (علیه‌السلام) اینجاها همه آدم کشته شده. همین درِ جنوبی مسجد گوهرشاد که الان آن درِ جنوبی بسته است و در محلش صحن قدس را درست کرده‌اند، آنجا به عوض صحن قدس یک راهرویی بود که می‌آمد در مسجد گوهرشاد و در همان راهرو عده‌ی زیادی کشته شدند که قضایایش را من نمی‌دانم کجا خواندم و الان واقعاً یادم نیست که این را خواندم اما مطلعم که همانجا عده‌ای را کشتند. کسانی می‌گویند ما از بالاخانه نگاه میکردیم و می‌دیدیم که مردم را می‌کشند و نیمه‌جان سوار کامیون می‌کنند و می‌برند و در منطقه‌ی عَلم‌دشت هم دفن می‌کنند؛ همان حرفهایی که معروف است. پس بنابراین یک نگاه، این نگاه است؛ نگاه یک فاجعه‌ای که در مشهد به مناسبت حجاب اتفاق افتاده.

 یک مسئله که به نظر من از این دایره‌اش خیلی وسیع‌تر و مهمتر است، خود اصل مسئله‌ی حجاب است. حالا من دیدم که دوستان اینجا «روضه‌خوانی ممنوع» را مطرح کرده بودند، اما «حجاب ممنوع» یک موضوع خیلی مهمی است، که حالا خاطراتی هم که شما اینجا نقل کرده‌اید، غالباً درباره‌ی همین مسئله‌ی حجاب است. البته در این دو سه تا خاطره‌ای که من خواندم، خیلی چیزهای برجسته‌ای نبود. خیلی چیزها را می‌شود پیدا کرد؛ حالا در ذهنیات خود ما حرفهایی هست و کسانی که در سنین ما هستند از بزرگترهایشان شنیده‌اند، از مادرهایشان مثلاً که خودشان مواجه بوده‌اند و از خواهرهایشان مثلاً شنیده‌اند؛ هستند هنوز افراد زیادی از این قبیل. مسئله‌ی حجاب دیگر مخصوص مشهد و مسجد گوهرشاد هم نیست. یک قضیه‌ی وسیعِ همه‌جایی سراسری است در کشور و اقدامی که رضا شاه کرد و مواجهه‌هایی که با رضا شاه شد. اینقدر هم درباره‌ی قضیه‌ی حجاب، خاطره و داستان و اینها می‌توانید پیدا بکنید که من خیال می‌کنم مجموعه‌اش یک چیز عظیمی خواهد شد. حالا شما گفتید مثل اینکه یکی از آقایان هم -نمی‌دانم کدام یکی از آقایان بودند- بنا دارند رمان بنویسند. خیلی به نظر من مسئله‌ی مهمی است که باز این هم از همان مسائلی است که درست رویش کار نشده و توضیح داده نشده.

 یک مسئله‌ی دیگر آنهایی‌اند که نقش‌آفرینی کردند. ببینید شخصیتهای فرهنگی معروف زمان رضا شاه، مثلاً علی اصغر حکمت(۷) -اینها چهره‌ها هستند دیگر- در قضیه‌ی کشف حجاب نقش ایفا کردند، نقش استعماری ایفا کردند، یعنی آن پشت جبهه‌ی حقیقی رضا شاه اینها بودند. رضا شاه تفنگ دستش بوده و اینها کسانی بوده‌اند که فکر می‌ساختند و به رضا شاه جهتگیری می‌دادند که او تفنگ را کجا به کار ببرد. به نظر من این شخصیتهای فرهنگی خیلی مؤثرند، چهره‌های اینها شناخته بشود. رضاخان فقط یک سفر خارجی رفت و آن هم به ترکیه بود در زمان آتاترک. آنجا زنهای بی‌حجاب را آوردند به او نشان دادند. ایده‌ی بی‌حجابی را به او تزریق کردند و بعد این دُور و بری‌هایش گفتند راه تمدن و اینها همین کاری است که آتاترک کرده و از آن وقت او به فکر فرو رفت و مقدماتش را شروع کرد. بعد ۱۳۱۴ دیگر اجباری شد اما قبلاً چیزهای دیگری بود.

 نکته‌ی دیگر شخصیتهایی‌اند که اقدام کردند و کار کردند و می‌شود از آنها اسم آورد. امام (رضوان‌الله‌علیه) یک بار به ما گفتند که من هیچ‌کس را به شجاعت مرحوم آقای کاشانی ندیدم، ایشان مدرس را هم دیده بودند، اما درعین‌حال گفتند کاشانی. بعد سه قضیه از مرحوم کاشانی نقل کردند که دو تایش مربوط به همین قضایای مربوط به پهلوی است و متأسفانه سومی‌اش را من یادم نیست. آن قضیه‌ای که به‌طور مشخص مربوط به قضیه‌ی حجاب است این است که گفتند خانه‌ی ایشان در پامنار بود، مأمور کلانتری آنجا آمد پیش آقای کاشانی و گفت که مثلاً فرمانده‌مان سلام رساندند و گفتند که شبِ مثلاً سه‌شنبه، شما و خانواده‌تان در فلان مجلس دعوتید -دعوت می‌کردند دیگر که با زنهایشان سربرهنه بیایند؛ حالا آمده بوده از آقای کاشانی دعوت می‌کرده- آقای کاشانی یک تشری به او می‌زند و تندی می‌کند. او می‌گوید که آقا فرمانده گفتند. آقای کاشانی می‌گوید -نزدیک به این تعبیر که- خیلی غلط زیادی کردند فرمانده‌تان!(۸) بعد او دستپاچه می‌شود، می‌گوید آقا مقامات بالا این را گفتند. آقای کاشانی باز می‌گوید مقامات بالا -نزدیک به این تعبیر که- خیلی غلط زیادی کردند این حرف را زدند! پا شو برو گم‌شو! می‌آید به رئیس کلانتری می‌گوید. او می‌گوید بابا نزدیک این سید نروید، خطرناک است. غرض، از این جور قضایا هست در مسائل مربوط به حجاب.

 جزو همین فهرست دستگیرشدگان یکی هم مرحوم آشیخ هاشم قزوینی است دیگر که استاد ما بود. ایشان مدرّس درجه‌ی یک بود در مشهد و ما سالها درس ایشان می‌رفتیم. ایشان می‌گفت که وقتی کشف حجاب شد، خب همه ناراحت بودند. دیدیم یکی از آقایان خیلی خوشحال است. گفتیم شما چطور [این قدر خوشحالی]؟ گفت خیلی کار خوبی شد، بگذار مردم بفهمند من چهل سال با چه کسی زندگی کرده‌ام!(۹) غرض، حرف و گفت و نقل در حواشی مسئله‌ی حجاب خیلی زیاد است. من البته سالی که کشف حجاب شد، در دنیا نبودم؛ بنده متولد ۱۳۱۸ هستم یعنی چهار سال بعد از کشف حجاب، ولیکن خب مادرم و اینها نقل می‌کردند قضایا را و اینکه در خانه می‌ماندند، مدتها بیرون نمی‌رفتند و برای بیرون رفتن‌های اضطراری چه مشکلاتی را تحمل می‌کردند.‌ هم از مادرم شنیدیم و هم از زنهای دیگر شنیدیم. خیلی قضایای واقعاً دردناکی است که اتفاق افتاده. اینها همه باید دیده بشود. یعنی اگر واقعا مسئله حجاب بحث می‌شود، این قضایا دیده بشود. پس مسئله‌ی حجاب یک مسئله‌ای شد جدای از قضیه‌ی مسجد گوهرشاد، یعنی یک مسئله‌ی فراگیر بزرگِ مهم. به هر حال ما از زحمات آقایان خیلی متشکر هستیم. خداوند ان‌شاءالله موفق و مؤیدتان بدارد.


۱) آقای وحید جلیلی، معاون فرهنگی - اجتماعی شهرداری مشهد
۲) "قیام گوهرشاد" نوشته‌ی سینا واحد
۳) "بر بامهای متصل"، نوشته‌ی عبدالله اسفندیاری، موسسه‌ی نشر عروج؛ بیان مقطعی از تاریخ سالهای ۱۳۰۰ تا ۱۳۲۰
۴) ۱۲۹۴ – ۱۳۵۶ ه.ق؛ حاج میرزا محمد آقازاده‌ی خراسانی فرزند ارشد آخوند خراسانی قدس سره؛ از علمای نافذ در بین مردم بود که تمام‌قد در مقابل رضاخان ایستاد و بعد از واقعه‌ی گوهرشاد به دستور رضاخان دستگیر و در تهران زندانی شد و بعد توسط عوامل رضاخان به شهادت رسید.
۵) ۱۲۶۸ – ۱۳۳۶ ه.ش؛ نویسنده، شاعر،‌ روزنامه‌نگار و از مبارزان ضد استعمار؛ روزنامه‌ی "بهار" را در سال ۱۲۹۶ ه.ش در مشهد منتشر کرد.
۶) ۱۲۸۲ – ۱۳۶۶ ه.ق
۷) ۱۳۱۰ – ۱۴۰۰ ه.ق؛ وزیر معارف رضاخان در دولت ذکاء الملک فروغی؛ از افراد اثرگذار در قضیه‌ی کشف حجاب بود. از جمله اینکه در بهمن ۱۳۱۳ در افتتاح دانشگاه تهران، به دختران دستور کشف حجاب داد.
۸) خنده‌ی حضار
۹) خنده‌ی حضار و معظم‌له

]]>
فاطمه سادات فرزند شهید کامیاب در گفت وگو با قدس آنلاین : 2019-07-12T05:48:38+01:00 2019-07-12T05:48:38+01:00 tag:http://velayatamniyat.mihanblog.com/post/7145 اسماعیل روحی زلزله فردوس زمینه آشنایی شهید کامیاب با مقام معظم رهبری شد/شهید کامیاب معتقد بود مجلس انقلابی میتواند آرمانهای نظام را محقق کندپدر بزرگم نذر کرده بود اگر شهید کامیاب از امام رضا (ع) شفا بگیرد اورا درمسیر تبلیغ دین در لباس روحانیت قراردهد. شهید بعد از 20 روز از کما خارج شده و شفا گرفتند واینگونه بود که مسیر زندگی و به حضرت رضا (ع) و انقلاب اسلامی گره خورد.مسعود حیدری معینی«شهدا، الگوی جوانان در تحقق گام دوم انقلاب» عنوان شعار هشتمین روز  از دهه کرامت است .به همین بهانه بافرزند کوچک شه

زلزله فردوس زمینه آشنایی شهید کامیاب با مقام معظم رهبری شد/شهید کامیاب معتقد بود مجلس انقلابی میتواند آرمانهای نظام را محقق کند

پدر بزرگم نذر کرده بود اگر شهید کامیاب از امام رضا (ع) شفا بگیرد اورا درمسیر تبلیغ دین در لباس روحانیت قراردهد. شهید بعد از 20 روز از کما خارج شده و شفا گرفتند واینگونه بود که مسیر زندگی و به حضرت رضا (ع) و انقلاب اسلامی گره خورد.

مسعود حیدری معینی

شهید کامیاب


«شهدا، الگوی جوانان در تحقق گام دوم انقلاب» عنوان شعار هشتمین روز  از دهه کرامت است .به همین بهانه بافرزند کوچک شهید سید رضا کامیاب گفت و گویی انجام دادیم که در ادامه می خوانید:

*سرکارخانم کامیاب لطفا خودتان را معرفی کنید و از پدرتان برایمان بگویید؟

** من فاطمه سادات کامیاب هستم .پدرم درپنجم مرداد ۱۳۲۹ در روستای نوده گناباد در خانواده‌ای مذهبی،کشاورز وساده زیست متولد شد و پدرش هم روحانی بود ، وی در ۱۳ سالگی وارد حوزه علمیه گناباد و پس از گذشت ۲ سال به توصیه اساتیدش برای ادامه تحصیل به‌ مشهد مهاجرت کردو پای درس اساتید مطرحی نشست،از جمله استاد ادیب نیشابوری،استاد صالحی،استاد مرتضوی .

* لطفا ازنقطه اوج برقراری ارتباط بین شهید کامیاب و مقام معظم رهبری برایمان بفرمایید؟

**زلزله سال ۴۷ در منطقه فردوس و کاخک طلبه‌ها و روحانیون زیادی را برای کمک به‌این منطقه می‌کشاند و همین موضوع فتح باب آشنایی پدرم با مقام معظم رهبری و آغاز مبارزات سیاسی ایشان می‌شود..

آشنایی با رهبر معظم انقلاب زمینه آشنایی و همکاری وی با شهید عبدالکریم هاشمی‌نژاد و آیت‌الله واعظ طبسی را هم فراهم می‌کند و به‌این ترتیب، هسته ۴ نفری روحانیان انقلابی مشهد در آن زمان تکمیل و شروعی برای فعالیت‌ها و سخنرانی‌های روشنگر شهید کامیاب می‌شود . پدرم به حضرت آیت الله خامنه ای پیشنهاد می دهد کلاس تفسیر قرآن در حوزه علمیه مشهد برگزار شود که با استقبال خوبی از سوی طلاب  رو به رو شد.

*از روند انتخاب ایشان به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی برایمان بفرمایید؟

**شهید کامیاب معتقد بود ، اگر در مجلس شورای اسلامی افرادی مکتبی، سازش‌ناپذیر، متقی، فداکار، متفکر، مبارز و آگاه به‌مسائل سیاسی روز و در یک کلام در خط امام باشند، تحقق آرمان‌ها و اهداف شایسته یک نظام انقلابی و اسلامی امکان‌پذیر است، بنابر همین اعتقاد و پس از انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی‌ و شهادت چند تن از نمایندگان مشهد مانند شهید دیالمه، شهیدصادقی و شهیداسدالله‌زاده در هفتم تیرماه ۱۳۶۰، با پیشنهاد شهید هاشمی‌نژاد، در انتخابات میان‌دوره مجلس شورای اسلامی‌ از حوزه مشهد شرکت می‌کنند، حضوری که با استقبال گرم مردم مشهد روبه‌رو می‌شود و از میان ۳۸۸ هزار رای ماخوذه صحیح، با کسب قریب به ۲۹۴ هزار رای، یعنی حدود ۷۶درصد آرا، به‌عنوان نماینده مردم مشهد انتخاب می‌شود که این درصد بالا، از ابتدای انقلاب تاکنون در خراسان‌ رضوی بی‌نظیر بوده است.

لطفا از جریان ترور و شهادت شهید کامیاب برایمان بگویید؟*

**روز ۸ مرداد، یعنی ۶ روز بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی، مصادف با ۲۷ رمضان ۱۴۰۲ قمری، ساعت ۱۱ ظهر شهید کامیاب ، از دفتر حزب جمهوری به‌سمت منزل حرکت می‌کنند،چون قرار بوده ساعت ۱۲ خود را به‌فرودگاه برسانند همزمان با حرکت خودرو ، موتورسواری با دو سرنشین وی را تعقیب می کنند و در تقاطع خیابان راه‌آهن و خواجه ربیع( تقاطع راه آهن) زمانی که سرعت ماشین کم می‌شود، دو گلوله به‌کتف و جمجمه وی شلیک می‌کنند.

به رغم این که شما با همسر و فرزندانتان در جایی دیگر سکونت داشتید چرا اکنون در منزل شهید سکونت دارید؟*

بعد از این که مادر م در سال۱۳۹۲به رحمت خدا رفتند تصمیم گرفتیم به هر شکل ممکن منزل شهید را حفظ کنیم و از زمانی که به یاددارم همیشه در اینجا جلسات مختلف مذهبی،تلاوت قرآن و روضه اهل بیت خوانده می شدو در تمام ایام ماه مبارک رمضان جلسات قرآن برگزار و شب های قدر هم برنامه داشتیم خوب به یاد دارم که مادر معلم قرآن بودند و به دختران همسایه و محله آموزش قرآن می دادندو در این خانه همیشه به روی اهل محله و عاشقان اهل بیت باز بوده و هست بنابراین با همسرم  تصمیم گرفتیم در این خانه ساکن شویم و نگذاریم این جلسات تعطیل شود چون اینجا یک پایگاه فرهنگی هست و ما باید به آن توجه خاص داشته باشیم تا بتوانیم یاد ونام شهید را همیشه زنده نگه داریم .

*متوجه شدیم که شما شاغل هستید در صورت امکان از شغلتان برایمان بگویید؟

**بله من معلم هستم

*چرا این شغل را انتخاب کردید؟

**معلمی شغل انبیا است و من هم یاد گرفتم در زندگی الگوی خودم را ائمه طاهرین  قرار دهم از سویی پدرم و مادر که هرکدام به نوعی معلم بودند آنها با تاسی به اهل بیت از همه چیز خودشان گذشتند تا به اهدافشان که از جمله ثبات این انقلاب و اهداف متعالی که داشتند گذشتند من هم احساس کردم بهترین کاری که می توانم انجام دهم تا راه پدرم را رفته باشم کار در حوزه علمی و فرهنگی است چون معلم با بچه ها سر و کار دارد و بچه ها فطرت پاکی دارند

*از کرامات دهه کرامت در زندگی خودتان برایمان بگویید؟

**همانطور که گفتم همیشه سعی کردم ائمه اطهار را الگوی زندگی خودم قرار دهم وحالا که این افتخار نصیب ما شده که در شهر مقدس مشهد و در کنار مرقد نورانی امام رضا(ع) ساکن هستیم و ایشان و خواهر بزگوارشان اهل کرم واحسان و بخشندگی هستند من هم سعی کرده ام این شیوه را الگوی خودم قرا ر دهم .وقتی که میبینیم حضرت معصومه(س) به خاطر مهربانی و ارادت به برادر رنج سفر را به تن می خرندتا دیداری تازه کنند ما هم سعی می کنیم این مهربانی، بخشندگی و کرامت را در زندگیمان باشد

و اگر بخواهم به طور خیلی ساده و راحت برایتان مثال بزنم ،همین برخورد کریمانه با همسر ، فرزند و اطرافیان داشته باشیم و اگر همه مردم در این مسیر قرار بگیرند و حداقل همین یک خصوصیت اخلاقی و کرامت داشتن را سرلوحه خود قرار دهیم جامعه ای خواهیم داشت که به سوی کرامت و بخشندگی پیش خواهد رفت .

*محل دفن شهید کامیاب کجاست؟

**در دارالزهد حرم مطهر امام رضا (ع)دفن هستند.

*چرا این مکان برای دفن شهید انتخاب شد؟

**حقیقتش این است که اسم ایشان رضا انتخاب شد و  زندگی پدرم از کودکی با حضرت رضا(ع)گره خورده بوده است پدرم دوران کودکی خود را در روستا گذرانده و دچارآسیب دیدگی شدیدی در حین کار کشاورزی می شوندوقتی پدرم به بیمارستان گناباد منتقل می شوند پزشکان وی را جواب می کنند و به ناچار به بیمارستانی در مشهد منتقل می شوند و اینجا هم پزشکان وی را جواب می کنند و پدرم مدت ۲۰روز در کما بودند .پدربزرگم او را به حرم امام رضا(ع) می برند و دخیل می بندندو از امام رضا(ع) می خواهند پدرم را شفا بدهد و پدر بزرگم می گوید اگر فرزندم شفا یافت او را در مسیر توقرار خواهم داد و لباس روحانیت به تنش خواهم کرد و فرزندم را در مسیر تبلیغ دین پرورش میدهم و پس از این عهد، پدرم شفا می گیرد و زندگی خود را در مسیر امام رضا(ع)قرار می دهد. در مشهد تحصیل و زندگی می کنند،شهید می شوند و در مشهد و کنار مضجع شریف آقا دفن می شوند . 


]]>