1 - زیارت امام حسین علیه السّلام
در شب 15 رجب و روز زیارت امام حسین علیه السّلام
(فیض العلام: ص 307 - 308. مصباح المتهجد: ص 741. قلائد النحور: ج رجب، ص 145. مصباح کفعمی: ج 2، ص 599)
و همچنین زیارت مشاهد مشرفه معصومین علیهم السّلام مستحب است.
(مسار الشیعه: ص 35)


2 - وفات حضرت زینب سلام اللَّه علیها
وفات مظلومانه و غریبانه امّ المصائب حضرت فاطمه صغری عقیله بنی هاشم زینب کبری سلام اللَّه علیها در شب یکشنبه 15 رجب سال 62 ه’ به وقوع پیوسته است.
(زینب الکبری سلام اللَّه علیها (نقدی): ص 114. معالی السبطین: ج 2، ص 392)
در مدت یک سال بعد از واقعه کربلا، زندگانی آن حضرت همراه با اشک و آه و خاطرات اسارت و کربلا سپری گشت. در عظمت آن مخدره همین بس که به فرموده صدوق رحمه اللَّه، از جانب امام حسین علیه السّلام نیابت خاصه داشته است، و تا هنگامی که بیماری امام زین العابدین علیه السّلام تمام نشده بود، این نیابت ادامه داشت.
(شجره طوبی: ج 2، ص 392)
نام گذاری حضرت:
هنگام ولادت جبرئیل از جانب خداوند متعال بر پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله نازل شد و عرض کرد: «یا رسول اللَّه، اسم این دختر را زینب بگذار». آنگاه جبرئیل گریست. پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله پرسید: سبب این گریه چیست ؟ عرض کرد: همانا این دختر از آغاز زندگانی تا پایان روزگار در این سرای ناپایدار با رنج و درد و بلا خواهد زیست. گاهی به درد مصیبت شما یا رسول اللَّه مبتلا می شود، و گاهی در ماتم مادرش و گاهی در مصیبت پدر و گاهی به درد فراق برادرش حسن مجتبی علیه السّلام دچار خواهد شد. از همه بالاتر به مصائب کربلا و نوائب دشت نینوا گرفتار می شود چنانکه مویش سفید و قامتش خمیده خواهد گردید.

این خبر را اهل بیت علیهم السّلام شنیدند و اندوهناک و گریان شدند. پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله صورت بر صورت حضرت زینب سلام اللَّه علیها نهاد و گریست. حضرت صدیقه طاهره سلام اللَّه علیها فرمود: یا ابتا، این گریه برای چیست ؟ خداوند دیده های تو را نگریاند. فرمود: ای فاطمه، بعد از من و تو این دختر دچار بلاها و مصائبی می شود. حضرت صدیقه سلام اللَّه علیها فرمود: چه ثواب دارد آن کسی که بر دخترم زینب سلام اللَّه علیها گریه کند؟ آن حضرت فرمود: «ای پاره تنم و ای نور چشمم، ثواب کسی که بر بر او و بر مصائب او گریه کند مانند ثواب کسی است که بر برادرش حسین گریه کند». سپس نام آن حضرت را «زینب» نهاد.
(ریاحین الشریعه: ج 3، ص 38 - 39)
آن حضرت یک سال و چند ماه بعد از واقعه کربلا با قلبی پر از اندوه از مصائب کربلا در خانه خود رحلت فرمودند و در همان خانه دفن شدند. در وفات آن مخدره مظلومه روزهای 14 رجب و دهم ماه رمضان را هم گفته اند.
(الوقایع و الحوادث: ج 1، ص 113)


3 - تغییر قبله
در روز 15 رجب سال 2 ه’ قبله از بیت المقدّس به سوی کعبه تغییر پیدا کرد. این برنامه در نماز ظهر در مسجد بنی سالم مدینه اتفاق افتاد و این مسجد بعد از آن به مسجد ذی القبلتین نامیده شد.
(مسار الشیعه: ص 35. وقایع الایام: ج 1، ص 155.فیض العلام: ص 308. قلائد النحور: ج رجب، ص 151.مصباح کفعمی: ج 2، ص 598. مصباح المتهجد: ص 742. بحار الانوار: ج 98، ص 345)


4 - خروج از شعب ابی طالب علیه السّلام
در این روز حضرت ختمی مرتبت صلّی اللَّه علیه و آله از شعب ابی طالب علیه السّلام خارج شدند.
(مصباح المتهجد: ص 741. فیض العلام: ص 308. قلائد النحور: ج رجب، ص 145. مصباح کفعمی: ج 2، ص 599. بحار الانوار: ج 97، ص 598)


5 - شهادت امام صادق علیه السّلام
شهادت امام صادق علیه السّلام به روایتی در سال 148 ه’ در چنین روزی بوده است.
(اعلام الوری: ج 1، ص 514. روضه الواعظین: ج 1، ص 212)