1 - ولادت حضرت زهرا علیه السّلام
ولادت حضرت زهرا علیه السّلام
در چنین روزی حضرت حوراء انسیه عذراء بتول امّ ابیها حضرت فاطمه زهرا سلام اللَّه علیها در سال پنجم بعثت در مکه مکرمه به دنیا آمد.
(کافی: ج 1، ص 381. اعلام الوری: ج 1، ص 290. تاریخ الائمه علیهم السّلام: ص 6. کشف الغمه: ج 1، ص 449. فیض العلام: ص 273. العدد القویه: ص 219. مصباح کفعمی: ج 2، ص 597. مصباح المتهجد: ص 732. بحار الانوار: ج 95، ص 196، ج 97، ص 199. عوالم العلوم ج سیّده النساء فاطمه الزهراء سلام اللَّه علیها: ج 1، ص 67 66. ریاحین الشریعه: ج 1، ص 59. بحار الانوار: ج 43، ص 10، 14، 17، 19. مستدرک سفینه البحار: ج 2، ص 85)
بنابر قولی ولادت حضرت در دهم جمادی الاخر است.
(بحار الانوار: ج 97، ص 202)
انعقاد نطفه فاطمه سلام اللَّه علیها
به برخی از منابع مربوط به انعقاد نطفه حضرت زهرا سلام اللَّه علیها اشاره می شود:

1 - امام سجاد علیه السّلام: بحار الانوار: ج 42، ص 18. تفسیر فرات کوفی: ص 322 321.

2 - امام صادق علیه السّلام: بحار الانوار: ج 8، ص 120، ج 18 ص 364، ج 42، ص 42. معانی الاخبار: ص 396. ذخائر العقبی: ص 36. تفسیر برهان: ج 2، ص 292.

3 - امام رضا علیه السّلام: بحار الانوار: ج 8، ص 119، ج 4، ص 4 2. توحید صدوق: ص 118. امالی صدوق: ص 373. عوالم العلوم: ج 11، ص 10.

4 - سلمان فارسی: بحار الانوار: ج 36، ص 361. تفسیر فرات: ص 211.

5 - جابر بن عبداللَّه انصاری: دلائل الامامه: ص 52. تفسیر فرات کوفی: ص 216. علل الشرایع: ج 1، ص 183. بحار الانوار: ج 43، ص 5.

6 - عایشه: المعجم الکبیر: ج 22، ص 400. الطرائف: ص 27. تاریخ بغداد: ج 5، ص 87. تاریخ الخمیس: ج 1ص 277. میزان الاعتدال: ج 1، ص 38، ج 2، ص 84. مناقب ابن سلیمان کوفی: ج 2، ص 206.

7 - عمر بن خطاّب: میزان الاعتدال: ج 1، ص 252، ج 2، ص 297. لسان المیزان: ج 4، ص 36. عیون الاخبار فی مناقب الاخیار: ص 45)
داستان انعقاد نطفه حضرت زهرا سلام اللَّه علیها مراحلی دارد که ذیلاً خلاصه آن آورده می شود:
1 - در شب معراج خداوند سیبی به پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله هدیه داد که از عظمت خلقت و بوی و رنگ و زیبائی آن ملائکه تعجب کردند. خداوند امر فرمود تا پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله آن را میل کند. هنگامی که آن سیب را شکافت، نوری از آن درخشید. جبرئیل گفت: بخور یا رسول اللَّه، که تین نور منصوره فاطمه، دختری است که از صلب تو خارج می شود.
(بحار الانوار: ج 42، ص 18. بیت الاحزان محدث قمی: ص 7. عوالم العلوم: ج فاطمه الزهراء علیها السّلام، ج 1، ص 36 - 37)
در بعضی روایات است که از رطب بهشتی هم خاتم الانبیاء صلّی اللَّه علیه و آله میل فرمودند.
(عوالم العلوم ج فاطمه الزهراء علیها السّلام: ج 1، ص 37)
2 - در 10 شعبان سال چهارم جبرئیل علیه السّلام بر پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله در ابطح نازل شد و فرمان کناره گیری از حضرت خدیجه سلام اللَّه علیها را به مدت 40 روز به عنوان مقدمه حمل حضرت زهرا سلام اللَّه علیها ابلاغ فرمود.
(قلائد النحور: ج شعبان، ص 398)
با اینکه آن حضرت علاقه وافری به خدیجه سلام اللَّه علیها داشت و این کار برای آن حضرت پر مشقت بود، ولی برای خدیجه سلام اللَّه علیها پیغام داد که مدتی به منزل نمی آیم و به منزل فاطمه بنت اسد سلام اللَّه علیها می روم. شبها در را ببند و در بستر آسایش کن.

پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله شبها به منزل فاطمه بنت اسد سلام اللَّه علیها می آمد. هر شب هنگام افطار، خرما و انگور و غذای بهشتی می آوردند. با آب بهشتی و حوله دست آن حضرت را شسته و تمیز می کردند. امیر المؤمنین علیه السّلام حسب دستور پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله جلو در می نشست که کسی نیاید و در آن غذا با پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله شریک شود. در شب چهلم دستور رسید به خانه خدیجه سلام اللَّه علیها برو که خداوند به خود سوگند خورده که امشب از صلب تو ذریّه پاک و طیّبه ای بیافریند. حضرت از جا برخاسته و به منزل خدیجه سلام اللَّه علیها آمدند.

حضرت خدیجه سلام اللَّه علیها می فرماید: سوگند به آن کسی که آسمان را برافراشته و آب را از زمین جوشانیده، حضرت از من دور نشده بود که سنگینی فاطمه سلام اللَّه علیها وجود فاطمه سلام اللَّه علیها را در خود احساس کردم.
(بحار الانوار: ج 16، ص 78 - 80)
دوران بارداری خدیجه سلام اللَّه علیها
هنگامی که حضرت خدیجه سلام اللَّه علیها دوران آبستنی خود را می گذراند، حضرت فاطمه سلام اللَّه علیها از داخل شکم با مادر صحبت می فرمود، و او را دلدلری می داد و به صبر و پایداری دعوت می فرمود.

پیامبر به خدیجه سلام اللَّه علیها فرمودند: «جبرئیل به من بشارت داد که این مولود دختر است، و او موجودی پاک و با برکت است. خداوند متعال نسل و ذریه مرا از او قرار می دهد، و از نسل او امامانی در امت قرار خواهد داد که بعد از پایان یافتن وحی او، جانشینانش در روی زمین باشند».

هنگام ظاهر شدن آثار وضع حمل، سراغ زنان قریش فرستادند. ولی کسی برای کمک نیامد، چه اینکه آنها راضی به ازدواج حضرت خدیجه سلام اللَّه علیها با پیامبر نبودند، و خدیجه سلام اللَّه علیها از این برخورد غمناک شد.

در همین حال چهار زن بلند بالا که شبیه زنان بنی هاشم بودند بر او وارد شدند. یکی از آنان به او گفت: ای خدیجه، غمگین مباش که ما فرستادگان پروردگار تو هستیم. ما خواهران توایم. من ساره هستم، و این آسیه دختر مزاحم و همنشین تو در بهشت و این مریم دختر عمران و این صفوراء دختر شعیب است. خداوند ما را نزد تو فرستاده تا در کارهای مربوط به زنان به تو کمک کنیم.
(در بعضی روایان هواهم ذکر شده است)
یکی از آنان در سمت راست او، دیگری در سمت چپش، و سومی پیش روی آن حضرت، و چهارمی پشت سر او نشستند.
فاطمه سلام اللَّه علیها به دنیا آمد
علیا مخدره خدیجه کبری سلام اللَّه علیها، حضرت فاطمه زهرا سلام اللَّه علیها را پاک و پاکیزه بر زمین نهاد. در این هنگام نوری از وجودش درخشید که تمام خانه های مکه را روشن کرد، و این نور در شرق و غرب درخشش نمود. بانوئی که پیش روی خدیجه سلام اللَّه علیها بود، حضرت فاطمه سلام اللَّه علیها را برداشت و با آب کوثر شستشو داد، و پارچه سفیدی که از شیر سفیدتر و از مشک و عنبر خوشبوتر بود بیرون آورد. یکی را بر بدن او پیچیده و دیگری را بر سرش انداخت و سپس از او خواست که سخن بگوید.

حضرت فاطمه سلام اللَّه علیها لب به سخن گشود، و فرمود: «اشهد ان لا اله الا اللَّه، و ان ابی رسول اللَّه سیّد الانبیاء و ان بعلی سیّد الاوصیاء و ان ولدی سیّد الاسباط»: «گواهی می دهم که جز اللَّه خدائی نیست، و پدرم فرستاده خدا و سرور پیامبران است، و شوهرم سرور جانشینان و فرزندانم آقای نوادگان و اسباط هستند».

بعد بر یکایک آنان سلام کرده و هر یک را به اسم صدا زد. آنان بر چهره، او تبسم کردند، و حور العین و بهشتیان یکدیگر را به ولادت حضرت فاطمه سلام اللَّه علیها بشارت دادند. در آسمان نوری درخشان پدید آمد که ملائکه تا آن روز چنان نوری را ندیده بودند، و لذا نام حضرت را «زهرا» گذاشتند. بانوئی که پیش روی خدیجه سلام اللَّه علیها تشسته بود، به خدیجه سلام اللَّه علیها گفت: «او را پاک و پاکیزه و آراسته و با برکت در بر گیر، که در نسل و ذریّه اش برکت قرار داده شده است».

خدیجه سلام اللَّه علیها حضرت را با شادی و خشنودی از دست او گرفته، و سینه در دهانش گذارده و دهان او را پر از شیر کرد، و این گونه بود که فاطمه سلام اللَّه علیها رشد جسمی خود را آغاز کرد.
(بحار الانوار: ج 16، ص 80)