اثبات اشراف اطلاعاتی سپاه از زبان ترامپ

ل

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا شب گذشته در حین گفت‌وگو با خبرنگاران، به طور ناخواسته بر اشراف اطلاعاتی سپاه بر تحرکات نظامی آمریکا در منطقه صحه گذاشت.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا شب گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران در حیاط کاخ سفید، جملاتی را به زبان آورد که بار دیگر اشراف اطلاعاتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر تحرکات نظامی آمریکا در منطقه را ثابت کرد.

سردار حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه روز جمعه - یک روز پس از سرنگون شدن پهپاد جاسوسی پیشرفته آمریکا بر فراز آب‌های سرزمینی ایران- در جمع خبرنگاران گفت: «در همان لحظه‌ای که پهپاد جاسوسی آمریکا رهگیری شد، هواپیمای جاسوسی دیگری به نام P-8 نیز در نزدیکی آن در حال پرواز بود که حدود ٣٥ نفر سرنشین داشت. این هواپیما هم به مرزهای هوایی ما تعرض کرده بود و ما می‌توانستیم آن را هم سرنگون کنیم، اما این کار را نکردیم.»

ساعاتی پس از اظهارات سردار حاجی‌زاده، یک مقام ارشد نظامی آمریکایی تایید کرد که یک هواپیمای جاسوسی P-8 با چندین نظامی آمریکایی در شبی که پهپاد «گلوبال هاوک» نیروی دریایی آمریکا با آتش پدافند سپاه سرنگون شد بر  فراز تنگه هرمز در حال پرواز بود. اما این تنها اعترافی نبود که اشراف اطلاعاتی سپاه بر تحرکات نظامی آمریکا در منطقه را ثابت کرد.

اثبات اشراف اطلاعاتی سپاه از زبان ترامپ
هواپیمای جاسوسی P-8 نیروی دریایی آمریکا

شب گذشته ترامپ نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران در محوطه کاخ سفید ضمن تایید این مسئله گفت: «ایران زمانی که پهپاد ما را سرنگون کرد با ساقط نکردن هواپیمایی که سرنشین داشت «بسیار هوشمندانه» عمل کرد و ما از این اقدام آنها قدردانی می‌کنیم.»

اما آنچه که بیش از همه در مصاحبه رئیس‌جمهور آمریکا با خبرنگاران بر اشراف اطلاعاتی سپاه صحه گذاشت، اشاره او به تعداد سرنشیان هواپیمای جاسوسی P-8 بود؛ آنجا که در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران گفت: «۳۸ نفر در این هواپیما بودند و آنها (ایران) آن را در دید خود داشتند اما به آن شلیک نکردند. فکر می‌کنم که این تصمیمِ بسیار هوشمندانه‌ای بود و ما خیلی سپاسگزاریم که این کار را انجام ندادند.»

اذعان ترامپ به حضور ۳۸ نظامی آمریکایی در هواپیمای جاسوسی P-8 ارتش آمریکا در حالی صورت گرفت که فرمانده هوافضای سپاه یک روز پیش از آن، تعداد سرنشینان این هواپیما را حین پرواز بر فراز تنگه هرمز حدود ٣٥  نفر اعلام کرده بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران