9 شعبان
 
1. عقیقه براى امام حسین (علیه السلام )

در این روز كه هفتمین روز ولادت امام حسین (علیه السلام ) است ، حضرت رسول (صلى الله علیه و آله ) گوسفندى را براى فرزندش به عنوان عقیقه قربانى كرد. سپس سر آن حضرت را تراشید و هم وزن موى سر او نقره صدقه داد(509).

10 شعبان
 
1. توقیع امام زمان (علیه السلام ) براى شیعیان

در این روز ابوجعفر سمرى شش روز قبل از رحلتش ، توقیعى از ناحیه مقدسه حضرت صاحب الامر (علیه السلام ) براى شیعیان آورد(510).

11 شعبان
 
1. ولادت حضرت على اكبر (علیه السلام )

در سال 33 ه‍ شبیه ترین مردم به خاتم الانبیاء (صلى الله علیه و آله ) حضرت على اكبر (علیه السلام ) به دنیا آمد. نام آن حضرت ((على ))، پدرشان حضرت سید الشهداء (علیه السلام )، مادرشان لیلى بنت مره ثقفى است (511). كنیه آن حضرت طبق فرمایش حضرت صادق (علیه السلام ) ((اباالحسن )) است (512).
روایت بزنطى هم دلالت دارد كه آن حضرت ازدواج كرده بودند(513) در زیارت وارده از حضرت صادق (علیه السلام ) هم مى خوانیم : صلى الله علیك و على عترتك و اهل بیتك و ابائك و اءبنائك و امهاتك الاءخیار الذین اءذهب الله عنهم الرجس و طهر هم تطهیرا و لفظ اءبناء در زیارت دلالت بر این دارد كه آن حضرت حتى بیشتر از دو فرزند داشته است (514). در واقعه كربلا نزدیك 27 سال از عمر مبارك آن حضرت گذشته بود(515).

پی نوشته ها :