با توجه به اعتراف یک مدیر ارشد بوئینگ مبنی بر اینکه فروش هواپیما به ایران بخشی از مذاکرات هسته‌ای بوده است، احتمال امتیاز دادن به فرانسه و آمریکا در خلال مذاکرات نیز قوت می‌گیرد و این پرسش مطرح می‌شود که این مذاکره هسته‌ای بوده است یا اقتصادی؟


خبرگزاری فارس، فاطمه صادقی _ پس از اجرایی شدن توافق هسته‌ای، شاید جنجالی‌ترین خبر مربوط به این توافق، خبر خرید 118 هواپیمای ایرباس بود. قراردادی که رقمش و تعداد هواپیمای مدنظر برای خریداری در آن انتقادهای بسیاری را به دنبال داشت.

با توجه به این که حمل و نقل هوایی 3 تا 4 درصد کل حمل و نقل کشور را تشکیل می‌دهد، این انتقادها مطرح شد که آیا خرید این تعداد هواپیما از اولویت‌های کشور محسوب می‌شود؛ آیا این امکان وجود ندارد که تعداد کمتری هواپیما خریداری شود و به تدریج ناوگان فرسوده هواپیمایی ایران ترمیم شود و بسیاری انتقادهای دیگر که مدنظر این نوشته نیست.

هم زمان با انتقادات یک احتمال مطرح شد که با توجه به نقش پلیس بد فرانسه در مذاکرات، شاید قراردادهای کلان با شرکت‌های فرانسوی به ویژه ایرباس، امتیازی به فرانسه بوده تا توافق به سرانجام برسد. احتمالاتی که هیچگاه قطعیت نیافت اما همچنان در پس زمینه ذهن بسیاری باقی ماند.مطالب مرتبط :
ازفارس لطفا اینجا کلیک نمایید......